Odpadu je čím dál více a je jenom na nás, jak se k produkci a recyklaci odpadu postavíme. Toužíte udělat něco pro planetu, ale nevíte, kde začít? Máme pro vás pár tipů, od nichž se můžete odpíchnout.
Známá blogerka a zakladatelka konceptu Zero Waste jednou řekla, že nepotřebujeme hrst lidí, kteří dokonale vytvářejí nulový odpad. Potřebujeme miliony lidí, kteří to dělají nedokonale. Co se tím snaží říci? Že udržitelnější životní styl neznamená, že musíte zásadně změnit každou maličkost. Vždy máme a budeme mít pocit, že bychom mohli a měli dělat více. Důležité je dělat NĚCO. Z hlediska udržitelnosti jde o malé kroky v každodenním životě – čím více jich bude a jak četněji a častěji je budeme provádět, tím blíže se dostaneme ke konečnému cíli – zastavení plýtvání a ochraně životního prostředí.
Zde máte 3 jednoduché rady, s nimiž můžete začít:
1. Produkujte méně odpadu, ať jste kdekoliv
Nejjednodušší způsob, jak snížit množství odpadu, který se vám doma hromadí? Vůbec jej nepustit do dveří. To lze provést několika překvapivě jednoduchými způsoby.
- Dokumenty, které nemusíte tisknout, netiskněte. Ať už se jedná o faktury, autorská prohlášení a další. Snížíte tak významně zbytečný papírový odpad.
- Na nákup noste vlastní papírové nebo textilní tašky a textilní pytlíky na ovoce a zeleninu. Vyhnete se tak nadužívání plastů.
- Při nákupu upřednostňujte produkty, které nejsou balené – ovoce, zeleninu a další.
2. Odpad nevyhazujte, ale znovu využívejte
Dalším způsobem, jak snížit vytváření odpadu, je pokusit se ho znovu využít. Je až děsivé, když si uvědomíme, kolik obalů je ve skutečnosti vysoce kvalitních a vydrží mnohem déle, než je jejich zamýšlená životnost (zkuste se na to zeptat na skládce). Zde je několik užitečných nápadů:
- Krabice na boty, na sluneční brýle, nebo tvrdé plastové obaly, v nichž se nacházely třeba malé kancelářské potřeby nebo některé potraviny. Všechny tyto odpady poslouží jako šikovné organizátory do šuplíků, komod, šatních skříní nebo dokonce i v kuchyni.
- Sklenice od džemů, přesnídávek, zavařenin a dalších můžete využít pro skladování potravin nebo místo plastových krabiček na jídlo s sebou. Třeba taková sklenice od medu skvěle poslouží jako obal na polévku, kterou jste si doma připravili a chcete si ji s sebou vzít do práce k obědu.
Myslete zkrátka na to, že pokud může být něco užitečné, pokuste se to znovu využít.
3. Třiďte odpad každý den
Třídění odpadu je základem, který by nikdo neměl přecházet. Je klíčovou součástí udržitelnějšího životního stylu. Připomeňme si několik důležitých zásad:
- Ujistěte se, že tříděný odpad, kterého se zbavujete, je čistý a suchý. Oplachujte obaly od jogurtů a další, aby v nich nezůstaly zbytky potravin. Vytřete je, aby byly suché.
- I když nesete do plastů k vyhození igelitovou tašku plnou plastů, vysypte je z ní a jí vhoďte do kontejneru zvlášť.
- Velké kusy papírů a kartony roztrhejte a smáčkněte tak, aby se do kontejneru pěkně vešly a nezabíraly zbytečně moc místa.
- Starou elektroniku neházejte do koše, ale vraťte ji prodejci. To by měl být standardní postup. Vezměte na pomoc internet a zjistěte, která prodejna ve vašem okolí tuto službu vykonává.
Kateřina Hájková
Fotografie: Shutterstock