Pokud jste se někdy pokusili uspořádat párty v malém bytě, jistě víte, jak obtížné to může být. Přesto v malých bytech tkví mimořádné kouzlo – jsou útulné a roztomilé. Nedovolte proto, aby vám nedostatek prostoru bránil v pořádání přátelských setkání. Buďte kreativní!
V těch nejstísněnějších bytech se paradoxně často odehrávají ty nejlepší večírky – lidé bývají uvolnění a přátelští – počítají, že budou sedět na polštářích nebo se opírat o zeď. Prostředí působí neformálně, atmosféra bývá bohémská. A na té přeci záleží především. Nedostatek prostoru se vyřešit dá. Poradíme, jak na to.
Jak uspořádat malý byt, když chystáte oslavu?
1. Nebojte se hýbat s věcmi
Přeskupení nábytku a doplňků někdy dokáže divy. Nebojte se improvizovat a uzpůsobit uspořádání interiéru chystané párty. Natočte jinak stůl, postrčte křesla více ke stěně, židle „nahečmejte“ blíže k sobě a vypomozte si těmi ze zahrady nebo z terasy. Nakonec možná nevědomky vytvoříte originálně netradiční interiérový design a nebudete si muset lámat hlavu s výzdobou.
2. Vsaďte na „welcome drink“
Abyste odpoutali pozornost hostů od nedostatku místa, rozlijte jim hned v úvodu úsměv na tváři a dovolte jim, aby jej následně utopili v lahodném uvítacím koktejlu. Je libo Aperol či Hugo Spritz, Martini nebo Jack Daniels? Uvítací drink prolomí ledy, upozorní na laskavost hostitele a nahodí udičku na první rozhovory.
3. Občerstvení rozmístěte po celé místnosti
Máte malý stůl a děsí vás, že se na něj nevejde všechno jídlo a pití? Proč se omezovat jen na stůl? Určitě disponujete také stolkem konferenčním, možná i barem, různými tácy či taburetky. Třeba někde najdete i bezprizorní poličku, na které je místo pro talíř s jednohubkami. Využijte celý obývací prostor a vytvořte jednotlivé jídelní zóny – na velkém stole mohou být obložené mísy, na baru zobání jako jsou oříšky a olivy, na konferenčním stolku talířky se zeleninou.
4. Kabáty a tašky na jedno místo
Trápí vás malá vstupní chodbička? Boty mohou hosté nechat před bytem. Nevejdou se všechny kabáty na drobný věšáček? Určete jedno místo, kam je hosté mohou odkládat – ba co víc, ukažte se jako galantní hostitel a poté, co je odloží, je ukliďte sami. Může to být do ložnice, do budoucího dětského pokoje, který ještě neužíváte – v podstatě kamkoliv. Důležité je, že ušetříte prostor v zóně, kde se s hosty budete pohybovat. Máte venku na chodbě zimu? Natáhněte v pokoji, kam nosíte kabáty a bundy, na zem noviny nebo igelit a uskladněte hostům boty tam. Udělejte si legraci a dejte každému číslo jako dostávají v šatně v divadle nebo kině.
5. Jídlo připravte dopředu
V malých bytech bývá většinou kuchyně součástí obývacího pokoje. Připravte si občerstvení dopředu a rovnou jej rozmístěte, abyste se po příchodu hostů nestresovali případným nepořádkem a nutností jej ještě rychle uklidit.
6. Místo židlí dejte polštáře
Potýkáte se s nedostatkem místa k sezení? Čekáte nějaké dětí nebo mladší účastníky? Rozmístěte po pokoji pár větších polštářů nebo meditačních sedáků, kam si mohou sednout mladší a pružnější hosté. Prostor tak nabyde odlehčené atmosféry.
Kateřina Hájková
fotogalerie: Shutterstock