Kabelky, tašky, boty, bytové doplňky či různá pouzdra si můžeme pořídit z nejrůznějších materiálů, přírodních, nebo i umělých. Velmi žádaná je pravá kůže, ale můžeme sáhnout i po jejích alternativách, jako je například koženka. Každý z těchto materiálů má své výhody, ale i nevýhody. Pojďme se o tom dozvědět o trochu víc.
Kromě známé koženky, která nahrazuje pravou kůži velmi často, je tu například také ekokůže neboli tzv. veganská kůže. Jsou to oblíbené materiály, které si v našem článku trochu přiblížíme.
Co je to přírodní kůže a jaké jsou její přednosti?
Přírodní kůže je pevný, stabilní a velmi kvalitní materiál, který se většinou zpracovává jako druhotná surovina ze zvířat, která byla poražena pro účely potravinářství. Zpracované neboli vyčiněné kůži se říká useň. Pravá kůže je žádaný materiál, jehož množství je omezeno nákladným chovem zvířat, z čehož plyne její největší nevýhoda – vysoká cena. K přednostem pravé kůže však patří především prodyšnost a přizpůsobivost, pohodlí, poddajnost a dlouhá životnost. Tu můžeme ještě prodloužit správnou údržbou, nejlépe impregnací a šetrným způsobem čištění.
Umělá kůže – z čeho se vyrábí?
Umělá kůže je oblíbená i praktická náhražka pravé kůže, která se používá v módním průmyslu, k čalounění nábytku, do automobilových interiérů a podobně. Umělá kůže je syntetický výrobek, někdy známý také jako imitace kůže. Umělá kůže je produktem ropného průmyslu a je voděodolná, což je její velká výhoda a tím i oblíbená alternativa kůže pravé. Syntetická kůže vypadá téměř stejně jako pravá kůže, při bližším zkoumání ji však od pravé kůže rozezná i laik.
Výhody a nevýhody umělé kůže
Umělá kůže je pochopitelně podstatně levnější než pravá kůže, což patří k jejím největším výhodám. Nezískává se ze zabitých zvířat, což je také výhoda, kterou vyzdvihují především ochránci zvířat. K nevýhodám patří, že srovnávat se dá pravá a umělá kůže skutečně jen vizuálně. Na dotek působí jako plast a občas může mít i nepříjemnou texturu. Na rozdíl od pravé kůže lze však její alternativy vyrobit v jakékoli barvě a další výhodou je, že je velmi nenáročná na údržbu. Snadno se čistí, je voděodolná a ve srovnání s pravou kůží vysoce odolná vůči skvrnám. Je také odolnější vůči UV záření, neztrácí snadno barvu ani tak snadno nevybledne vlivem prostředí. Další nevýhodou umělé kůže je však její obtížná recyklovatelnost čili škodí životnímu prostředí, a dále chemikálie použité při výrobě mohou být škodlivé a nejsou biologicky rozložitelné. Umělá kůže je také podstatně méně odolná než pravá kůže. Například koženka je známá pro své vysoké tendence k praskání a olupování, což je problém jak na oděvech, tak například i na nábytku, jako jsou koženkové sedačky a podobně.
Ekokůže - veganská kůže
Ekokůže je levnější napodobenina pravé kůže, která je však zároveň šetrnější k přírodě a tudíž ekologičtější. Ani tento typ umělé kůže nemá vysokou odolnost, ve srovnání s koženkou je však oboustranně prodyšný, a i vzhledem se více podobá kůži pravé. Protože jde o umělou kůži, i ekokůže nabízí možnost široké škály barev. Někdy se můžeme setkat také s označením veganská kůže, což zaručuje, že při výrobě nebyly použity žádné živočišné složky a byly zaručeny šetrné podmínky pro životní prostředí.
Jak rozeznáme umělou kůži od kůže pravé?
Způsobů je hned několik. Na pravé kůži jsou viditelné nepravidelné póry a vrásky, naopak umělá kůže je na pohled i na dotek hladká. I na dobře provedené kožence mohou být patrné póry a vrásky, ale budou rozmístěny pravidelně. Pravá kůže také nezaměnitelně voní a když si například přivezete domů novou koženou sedačku, provoní na nějakou dobu celý byt. Známý je také test s vodou, kdy pravá kůže vodu vsakuje, zatímco umělá napodobenina nikoliv, tedy trocha vody, kterou jí polijete, po ní jednoduše steče. K extrémním zkouškám pravosti patří zkouška ohněm, kdy u kůže podržíte na několik vteřin plamínek ze zapalovače. Pravá kůže se zbarví, ale nebude zapáchat, zatímco umělá kůže začne silně páchnout po spáleném plastu. K prvním ukazatelům pravosti patří obvykle cena, ale i výrobky z umělé kůže mohou být od světově proslulých značek, a v takových případech je cena srovnatelná.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock