I když na to občas zapomínáme, člověk je stále součástí přírodní říše. Příroda je nám drahá, blízká a přirozená a nám dělá dobře, když se můžeme nacházet v její blízkosti, vnímat volnost a svobodu, která z ní přichází a vdechovat vůně, které jsou pro ni typické. Vnesme do svých domovů více přírody a těšme se pohledem na ní i péčí, kterou jí můžeme věnovat.
Říká se, že všude je dobře, ale doma je nejlépe. Naším druhým domovem je příroda. A i když si častým větráním do bytů vpouštíme čerstvý vzduch, nikdy si tak nemůžeme nahradit ten pocit, když vyrazíme do lesa, do kopců nebo na louku, kde se můžeme zhluboka nadechnout a vnímat čerstvost přicházející z přírody. Kousek přírody ale do svého domova dostat můžeme a spolu s ní i onu charakteristickou čerstvost, laskavost a pohodu. Jak na to?
1. Pořiďte si řasokouli
Zajímavou a časově nenáročnou alternativou domácího mazlíčka i rostliny se může stát roztomilá řasoukoule neboli vodní skřítek. To je podvodní rostlinka pocházející z japonských, islandských nebo skotských jezer. Je typická kulatým tvarem, který způsobuje omílání vodních proudů. Jediné, co řasokoule potřebuje, je abyste ji jednou za dva týdny vyměnili vodu a u toho se s ní pomazlili (pod proudem tekoucí vody ji prstem „podrbali“ nebo promnuli v dlaních). Dařit se jí bude v místě, kam dopadá jen mírné světlo a dobře se jí bydlí v obyčejné kulaté sklenici.
Chcete mít doma kousek přírody? Dejte se na chytré pěstitelství
2. Vsaďte na pokojové rostliny
Pokojové rostliny zažívají v posledních letech obrovský boom. Na instagramu se dokonce z některých stávají doslova celebrity. Existuje bezpočet různých druhů a vybírat můžete podle velikosti nebo stupně náročnosti – podle toho, kolik a jaké péče vyžadují. Pokud patříte mezi zahradnické začátečníky, poraďte se ve specializovaném obchodě a zeptejte se, která rostlinka by pro vás byla do začátku nejvhodnější. Když uvidíte, že se jí u vás daří, můžete začít přikupovat další příbuzné.
3. Kaktusem nikdy nic nezkazíte
Pokud se vám líbí zeleň, ale netroufáte si na pokojovou rostlinu ani jinou květinu, zkuste nejprve štěstí s kaktusem. Kaktusy jsou většinou na péči nenáročné a vyžadují jen minimální zalévání. Ovšem pozor, nepleťte si slůvko „minimální“ s výrazem „žádné“. Taková chyba by se kaktusu mohla stát osudnou a on by zašel dříve, než by vaše oko doopravdy dokázal potěšit.
4. Akvárium s rybičkami
Pěkným doplňkem se může stát i estetické akvárium plné pestrobarevných rybiček a rostlinek pro dotvoření atmosféry a prostředí, které v akváriu panuje a rybičkám prospívá. Opět můžete začít s malým akváriem a když uvidíte, že se rybičkám daří, můžete svou „smečku“ pomalu začít rozšiřovat. Některé celebrity nebo milovníci exotických zvířat mohou ve svých ohromných domácích akváriích chovat třeba i menší žraloky, nebo naopak tvory suchozemské – jako jsou velcí hadi nebo pavouci. Prostor dokáže zkrášlit i roztomilá želvička – ať už vodní nebo suchozemská.
5. Věnujte se výrobě sezónní výzdoby
Oživit atmosféru v bytě a přidat nádech přírody může i sezónní výzdoba. Zkraje jara natrhejte bledulky nebo sněženky (ideálně, pokud vám rostou přímo na zahradě, abyste se nedopustili něčeho, co se nesmí dělat), vložte je do malé vázičky a postavte je v ní na stůl. V pokročilejším jarním období ji vyměňte za větší vázu a do ní vložte kočičky nebo zlatý déšť či voňavoučký šeřík. V létě si zajděte na luční kvítí a ozdobte jím svůj stůl či parapety oken. Na podzim si dejte práci s výrobou dekorací a užijte k tomu barevné listí i hnědé a lesklé kaštany. A zima patří jehličí a větvičkám, nemusíte je ani ničím zdobit, stačí je vložit do vázy s vodou a vnímat vůni lesa, kterou prodchnou váš byt a připraví jej na Vánoce.