S partnerem jste učinili významné rozhodnutí: stěhujete se do společného bydlení. V příštích dnech spolu budete sdílet domácnost, vedle sebe usínat a vedle sebe se probouzet. Záležitosti jako manželství, pořízení domácího mazlíčka nebo dítěte se začínají rýsovat v reálných rozměrech. První euforie vás ovšem opustí, když zjistíte, že máte úplně odlišné názory na to, co vypadá hezky, stylově nebo útulně.
Získání bytu, o nějž jste dlouho usilovali, možná dalo pořádnou práci. Teď by přeci měla přijít ta příjemnější část: plánování společného bydlení a podoby, kterou vaše hnízdečko lásky zaujme. Jenže… Vy jste spíše minimalista, zatímco partner holduje zdobení a útulnosti. Vy byste si představovali industriální styl, zatímco drahá polovička se zamilovala do Provence a nejraději by všude měla levandule. Máte pocit, že se spíše zblázníte, než že najdete společnou řeč? Nebojte se. Zde je pár doporučení, která pomohou zahnat prvotní rozčarování.
1. Domov je odrazem člověka
Říká se, že domov je odrazem charakteru, duše, člověka. Uvědomte si, že prostor, kam se stěhujete, budete sdílet se svou drahou polovičkou – měl by tedy odrážet vkus obou a nejen jednoho. Pokud se vám nelíbí partnerův vkus, začněte u sebe a zamyslete se nad tím, kde a z čeho můžete slevit a požádejte ho o totéž. Winston Churchill řekl, že neexistuje problém, jenž by nebylo možno vyřešit upřímnými rozhovory tváří v tvář a trpělivou argumentací.
Takže: mluvte spolu a obrňte se trpělivostí. Buďte si jistí, že tohle není nejvážnější zkouška, kterou váš vztah prochází. Zcela jistě přijdou náročnější období. Jedná se ale rozhodně o jeden z prvních zásadních milníků: zvládněte jej společně a pohodově, abyste se v budoucnu mohli těšit ze vzpomínek, a ne se trápit tím, jak to bylo nesnesitelné a že byste něco takového už nikdy zažít nechtěli.
2. Malé kompromisy nebolí
Začněte pozvolna a když zjistíte, jakou má partner představu, začnete ji postupně ladit s tou svou. Váš partner třeba hledá doma klid, zatímco vy jste akční a rádi v pohybu. Abyste v místnosti byli spokojeni oba, měla by nést estetické prvky preferované každým z vás. Co takhle použití mírných barev evokujících klid, které ukojí partnera, a pro vás originální designové police na knihy plné zajímavých informací o cestování ve vašem vlastním zákoutí s ušákem u okna s výhledem ven? Malé kompromisy nebolí, ale udělají velkou radost. A když se jejich množství nasčítá, najednou zjistíte, že máte byt zařízený…
3. Začátek, který je jen VÁŠ
Pokud se jedná o první společné bydlení, zcela určitě si každý z partnerů bude chtít přinést něco „svého“, co zrovna v něm evokuje pocit domova. Problém nastává ve chvíli, kdy máte každý tolik svých věcí, že nezbývá místo na žádné společné. Berte to tak, že začínáte znovu a začínáte SPOLEČNĚ. V novém bytě budete plánovat a rozvíjet budoucnost, jíž budete kráčet bok po boku. Takže si řekněte, že každý si ze „starého“ domova vezme třeba 5 věcí, které pro něj mají zvláštní význam, ale zbytek vyberete a nakoupíte společně. Nenechte si také do rozhodování zasahovat dalšími členy rodiny: každý má jistě jasnou představu, jak by to u vás mělo vypadat. Vy ale víte, jak je těžké sladit představy dvou lidí, natož pak čtyřech nebo šesti.
4. Přizvěte odborníka
Hádáte se o nejmenší detaily? Snažíte se, ale ani tak se prostě nemůžete dohodnout? Kontaktujte odborníka a sjednejte si schůzku s interiérovým designérem. Vnese do vašich dohadů nadhled a objektivitu a pomůže rozlousknout oříšky, které se vám třeba do té doby zdály až příliš tvrdé.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock