To, že rodiče pomáhají dětem s domácími úkoly, je běžné a normální. Vlivem koronavirové pandemie se ale z rodičů v poměrně krátké době již podruhé stávají učitelé, kteří se při domácím vzdělávání výuky svých ratolestí přímo účastní. A do toho mnohdy z domu navíc sami pracují. Situace je náročná pro všechny, proto se vyplatí usnadnit si ji drobnostmi, které mohou velmi pomoci.
Správa vzdělávání vašeho dítěte a zároveň práce z domova vyžaduje změny v harmonogramu, rutině a životním stylu. Ačkoliv to může být velmi nezvyklé a zpočátku nepříjemné, udělat se to dá a dá se na to i zvyknout. Takže pokud patříte mezi desítky milionů rodičů po celém světě, kteří nyní v zásadě vzdělávají své děti doma, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vytvořit efektivní studijní prostředí a namotivovat děti ke smysluplné činnosti.
Nápady na organizaci domova pro studium
Výuka dětí ve stejném prostoru, který jinak rodina používá k hraní, práci, shromažďování a odpočinku, může rychle vést k dezorganizaci a chaosu. Vzhledem k tomu, že domácí vzdělávání pro příští akademický rok (nebo alespoň jeho část) je nová realita, díky těmto nápadům na organizaci domácího vzdělávání bude pro vás a vaše děti lépe zvládnutelné. Níže najdete nejlepší způsoby, jak uspořádat školní potřeby vašich dětí, vytvořit určený prostor pro učení, sledovat denní rutinu a další! Jak tedy na to?
1. Stanovte denní rutinu
Domácí vzdělávání přináší dětem úžasnou úroveň flexibility a spontánnosti. Bez jasné struktury se však snadno rozptýlí. Pomoci s tím může vytvoření přesného denního plánu a rutiny, kterou můžete přizpůsobovat okolnostem, vždy ji ale budete dodržovat, takže vám dá řád a směr a podpoří soustředěnost. Zkuste použít personalizovaný plánovač nebo vlastní nástěnný kalendář, který vám pomůže naplánovat nadcházející týden každou neděli. Ať už doma vzděláváte děti, nebo sami studujete na dálku, plánování dopředu za užití organizačního nástroje, zejména v dobách nejistoty jako je tato, vám pomůže připravit se, sníží stres váš i vašich dětí a umožní každému lépe zvládnout to, co ho v každém týdnu čeká.
2. Studijní potřeby koncentrujte do jednoho místa
Děti je při studiu důležité zabavit – když je bude bavit, budou se lépe koncentrovat. A k tomu pomůže líbivý prostor, kde se budou cítit dobře a kde budou mít všechno potřebné při ruce a nebudou muset vstávat nebo se myšlenkově vytrhnávat z konceptu vždy, když zjistí, co jim při práci chybí. Ať už se s nimi tedy učíte u jejich pracovního stolu u nich v pokoji, nebo v kuchyni či obýváku, zajistěte, aby měly po ruce vše, co potřebují – propisky, tužky, pastelky, sešity, bloky, učebnice. A jakmile studium skončí, nechte pomůcky odpočinout, pěkně je ukliďte na jedno místo, kde budou čekat, až je zase využijete, ale ve chvílích volna nebudou připomínat školní povinnosti.
Jak prostředí podpoří dobré studijní návyky?
3. Dávejte si menší splnitelné cíle
Abyste mohli sledovat pokrok a plánovat velké projekty, rozdělte si s vašimi dětmi studijní plán na menší kroky, které velké cíle činí lépe zvládnutelnými. S takovým postupem je také méně pravděpodobné, že se necháte rozhodit detaily, které mohou při nezvládnutí plánu celý projekt zadupat do země.
4. Přizpůsobte si pomůcky, vyrobte vlastní
Vybavte své malé studenty pomůckami, které jim pomohou zvládnout stres, snížit únavu a usnadnit organizaci. Pomozte jim vybrat a přizpůsobit si zábavný měsíční plánovač a další pomůcky, které budou nést jejich oblíbené barvy a vzory a zajistí tak, že je učení bude těšit a že jejich mozek bude lépe pracovat.
5. Vytvořte si vlastní nástěnný organizér
Vytvořte si vlastní nástěnku, která stanoví denní rozvrh hodin, domácí úkoly a materiály ke čtení. V přiložených personalizovaných složkách mohou vaši studenti odevzdat dokončené úkoly, aby se neztratili v náhodném pořadí.
6. Barevná koordinace každého předmětu
Pro každý školní předmět určete jinou barvu, která vám i dětem pomůže s plánováním – tuto barvu zaneste společně s názvem předmětu do plánovacího kalendáře a všechny eseje, testy, umělecká díla a další, co děti během domácí školní docházky vytvoří, ukládejte do barevně odlišených pořadačů, jejichž barva hned napoví, o jaký předmět se jedná. Pokud máte více dětí, označte složky jejich jmény, aby se materiály sourozenců nemíchaly dohromady.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock