Protivné malé mušky, které se množí nezadržitelnou rychlostí a znečišťují nábytek malými hovínky vypadajícími jako drobné tečky. Octomilky dokáží domácnost doslova zamořit a nejlepší je si je do bytu vůbec nepustit. Jak na to a jak se jich zbavit, když už máte tu smůlu, že se u vás objevily?
I když boj s octomilkami je úmorný a mnohdy se zdá, že i beznadějný, vyhrát se dá. Jen stačí vědět, jak na to a v zavedených opatřeních nepolevit. Vinné či kvasné mušky, což jsou jen rozdílné názvy pro stále tytéž otravné octomilky, dokáží být velmi neodbytné, a ačkoliv vašemu zdraví v podstatě nijak neuškodí, jejich věčné poletování nad jídlem či pitím, padání do sklenic či talířů nebo kálení na nábytek rozhodně není příjemné.
Octomilky milují vše, co kvasí nebo hnije
Když víte, jak octomilky dostat, je celkem snadné se vyhnout tomu, aby se u vás doma vůbec objevily. Když to řekneme úplně jednoduše, v podstatě stačí dodržovat zásady hygieny a v jejich duchu udržovat domácnost v pořádku. Octomilky totiž, jak napovídají jejich další přízviska (vinné či kvasné mušky) totiž milují vše, co kvasí, hnije nebo se rozkládá. Takže jakýkoliv kousek zkaženého ovoce, nedojedeného jídla nebo nedopitého sladkého či nijak ochuceného nápoje pro ně v podstatě znamená jasnou pozvánku. Jak tedy postupovat, aby se vašemu domovu vyhnuly velkým obloukem?
- Ovoce nenechávejte nikde volně ležet – ať už se jedná o nakrojené nebo nakousnuté kusy.
- Všechny kusy, které měknou, jsou přezrálé nebo začínají hnít, okamžitě zlikvidujte – a to tak, že je rovnou vyhodíte do odpadkového kontejneru (nahnilé ovoce a zeleninu neházejte do bioodpadu, mohlo by přilákat hlodavce) a nebudete je skladovat doma v odpadkovém koši, kde by se mušky jen dále množily.
- Odpadkový koš pravidelně vynášejte, pokaždé používejte nový pytel na odpadky a pokud si všimnete, že se protrhl, vymyjte celý koš – to jednou za čas udělejte i preventivně.
- Nedopité nápoje a nedojedené jídlo zlikvidujte (nápoje vylijte, jídlo vyhoďte – ovšem ne do bioodpadu, kde by lákalo hlodavce, ale do směsného odpadu) a nádobí ihned vypláchněte a umyjte nebo vložte do myčky na nádobí.
- Pravidelně perte a měňte utěrky – zůstávají na nich stopy a vůně vaření, kterým octomilky rovněž nedokáží odolat.
- Jednou týdně čistěte odpad ve dřezu: nasypte do něj sáček jedlé sody, zalijte octem a nechte působit 10 minut. Poté propláchněte horkou vodou.
Co dělat, když už je máte doma
I ta nejlepší prevence ovšem může někdy selhat. Co dělat, když si i přes všechna opatření octomilky do vašich dveří cestu přeci jen najdou? Chyťte je do pasti a vytvořte ji z toho, co milují nejvíce: ze sladkého a kyselého. Takovou účinnou past vyrobíte během několika málo minut a potřebovat budete jen sklenici, potravinovou folii, gumičky na utažení a špičatou špejli. Sklenici naplňte vínem, džusem, limonádou, burčákem nebo čímkoliv jiným, co by mlsný hmyz mohlo nalákat. Poté ji překryjte folií, gumičkou zafixujte, a nakonec špejlí folii propíchejte a vytvořte malé dírky. Mušky jimi do sklenice vlezou, ale ven už trefit nesvedou. Takových pastí ale budete muset vyrobit několik – rozmístěte je všude tam, kde octomilky vidíte poletovat.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock