Zelená uklidňuje, evokuje harmonii a pohodu. Skvělé je, že nemusíte zoufat, když nemáte domek se zahradou. Svůj kousek přírody si můžete vypěstovat i v bytě. A dokonce velmi chytře. O čem je vlastně chytré pěstitelství?
Pesticidy ani růstové hormony k péči o rostlinky, které vám do bytu přinesou zástupce blahodárné flóry, potřebovat nebudete. A víte co? Dokonce se obejdete i bez slunečního světla a tepla. Všechno za vás zařídí chytré květináče, které v posledních letech získávají na oblibě a péči o bylinky, květiny, zeleninu, a dokonce třeba i o lesní jahody usnadňují i úplným zahrádkářským analfabetům. Ptáte se, jak je to možné? Jsou totiž vybaveny speciálními automatickými systémy, jejichž úkolem je zajistit rostlinkám potřebnou vláhu, výživu, a dokonce i přirozený světelný cyklus. Chytré květináče jsou zkrátka schopny vytvořit vaší flóře životní prostředí se vším, co potřebuje k tomu, aby rostla a prospívala.
Chytrá půda nebo aeroponní květináč?
Pokud se rozhodnete si tohoto šikovného a praktického pomocníka pořídit, pak byste se měli připravit na to, že budete mít na výběr ze dvou možností. Zakoupit můžete květináč, do něhož nasypete chytrou půdu. Jedná se o princip Smart Garden fungující na základě toho, že rostlince již od počátku poskytnete speciální půdu, která ji vyživí optimálním poměrem vody, živin a kyslíku. Další možností je koupě tzv. aeroponního květináče, do něhož nemusíte vkládat speciální substrát. O rostlinku se stará tak, že holé, visící kořeny ostřikuje zvláštním výživovým roztokem.
Měnit vodu v dávkovači a občas přihnojit: Nic víc nemusíte
Jak poznat, který je ten pravý zrovna pro vás? Každý druh má své výhody i nevýhody. V případě principu Smart Garden vypadá pěstování tak, že si vybíráte náplně, které jednoduše zacvaknete do k tomu určených květináčů. Květináč potom připojíte k zásuvce a jediné, na co musíte pamatovat, je jednou za několik dní vyměnit vodu v dávkovači. Sluneční světlo a teplo nahradí LED diody, které jsou v květináči zapracovány. Vláhu, výživu a kyslík dodá půda, která byla speciálně vyvinutá v laboratořích NASA. Provoz aeroponních květináčů je velmi podobný, zejména velmi podobně bezúdržbový. Jen nesmíte zapomínat na skutečnost, že v roztoku, jímž jsou volné visící kořeny postřikovány, se nenachází potřebné hnojivo. Proto je potřeba jednou za čas rostlinku přihnojit.
Když rostliny mluví
Abychom ale nezůstali jen u chytrých květináčů. Další vychytávkou poslední doby je speciální senzor, který vypadá jako nenápadná plastová větvička. Ta je opatřena kovovou vidlicí, jíž zapíchnete do zeminy v květináči. Jakmile se tak stane, začne pracovat hned několik čidel, jimiž je větvička vybavena. Právě tato čidla mluví za vaši rostlinku – respektive zjišťují, jak prospívá, a výsledek zobrazí pomocí speciální aplikace na vašem chytrém telefonu. Uvnitř větvičky se nachází inteligentní systém, v jehož kapacitě je zabudováno více než 6 tisíc druhů rostlin. Z nich vyberete, které pěstujete, a o ostatní už se postará váš nový pomocník. Bude sledovat, zda má rostlinka vše, co potřebuje, a v případě, že to tak není, vás o tom bude neprodleně informovat. Přístroj funguje na AAA baterii, která by jej měla udržet v provozu přibližně půl roku.
Kateřina Hájková
zdroj obrázků: Shutterstock