Kůže je oblíbenou volbou pro nábytek, interiéry automobilů i pro oblečení, jakou jsou rukavice či bundy. Udržuje teplo, dobře stárne, časem se stává měkčí a pohodlnější. Kůže užívaná pro výrobu nábytku je vedlejším produktem masného průmyslu, normálně by se tedy stala odpadem. Milovníci zvířat s tím ale mají problém. Jakou pohovku tedy vybrat? Koženou nebo ne-koženou?
Lidé, kteří milují a zastávají práva zvířat, cítí, že kožený průmysl je úzce spjat s průmyslem masným. Ten je podle nich pro zvířata zbytečně krutý, což není etické, pročež dávají přednost syntetickým materiálům. Těch je dnes na trhu dostupná široká paleta a dokáží skutečně velmi přesně imitovat pravou kůži. Jsou méně nákladné a při jejich výrobě není třeba zabíjet. Jak je to s jejich funkčností a kvalitou? Přinášíme srovnání.
Jak je od sebe rozeznat?
V závislosti na kvalitě může být pravá kůže hrubá, hladká nebo něco mezi. Je také pružná a měkká. Syntetické materiály bývají v porovnání s ní nepřirozeně hladké, což je pocit, který hraničí s pocitem blížícím se dotyku plastu. Umělá kůže se také natahuje více než kůže pravá. Zřetelná je potom zejména vůně, která je u pravé kůže nezaměnitelná. Z hlediska funkčnosti mají oba materiály své výhody a nevýhody. Při nákupu je třeba zvážit několik faktorů.
Pravá kůže: Vyšší cena, delší životnost
Pravá kůže je mnohem dražší než její umělý protějšek. Nevýhodou je, že je-li vystavena stálému slunci, může časem blednout. Umělá kůže se té pravé podobá vzhledem, cenově je však výrazně dostupnější. Snad největším benefitem je prostá skutečnost, že při její výrobě nemusela trpět ani zemřít žádná zvířata. To je také jeden z hlavních důvodů, proč jí mnozí lidé dávají přednost před kůží pravou. Umělá kůže se vyrábí na strojích, které zajišťují, že má výsledek rovnoměrnou a konzistentní barvu. Můžete vybírat z nepřeberného množství různých odstínů a nemusíte se bát, že by materiál časem vybledl. Právě proti blednutí by totiž měl být, na rozdíl od pravé kůže, odolný.
Pohodlně se usaďte, vybíráme tu správnou sedací soupravu
Umělá kůže: Etická hodnota, široká paleta neblednoucích odstínů
Nevýhodou umělé kůže je, že je méně odolná než ta pravá. Často praská a chátrá, kdežto pravá kůže časem vytváří patinu. Náklady na skutečnou kůži ale stále rostou, takže vás rozhodně vyjde levněji pohovka z kůže umělé, která sice možná tak dlouho nevydrží, ale parádu udělá tak jako tak. Údržbově jsou oba materiály nenáročností srovnatelné – zpravidla je stačí jednou týdně očistit jemným hadříkem z mikrovlákna namočeným v roztoku vody a mýdla. Pozor byste si však měli dávat na kontakt tělových a vlasových olejů, které mohou u pravé kůže vést k poškození ochranného filmu a materiál poškodit. Proto je třeba kožený nábytek skutečně pravidelně čistit.
Kožená nebo nekožená?
Jaký materiál pro potažení pohovky zvolit je tak otázkou osobních preferencí. Milovníci pravé kůže nedají dopustit na auru luxusu a prestiže, která ji obklopuje. Pro ochránce chlupatých kamarádů se zase jedná o cenu moc vysokou za životy tolika nevinných stvoření. Proto se raději uchylují k možná méně kvalitním, ale rozhodně více etickým a cenově méně náročným syntetickým variantám.
Kateřina Hájková
zdroj obrázků: Shutterstock