Chcete se kochat pohledem do uklidňujícího světla ohně a poslouchat praskání dřeva? Jenže vám to znesnadňuje neustále se špinící sklo, které drží plameny uvnitř kamen. Co s tím?
Při pravidelném používání se v kamnech hromadí černé saze nebo bílé usazeniny. Ačkoliv tento popílek pravděpodobně kamna nepoškodí, určitě se podepíše na jejich vzhledu a mimo to také zamezuje pohledu na oheň, který bývá tolik oceňován během odpočinku a relaxace. Samozřejmě, že prvním krokem je skleněné dveře řádně vyčistit. Vyplácí se ale zavést i preventivní opatření, která by jejich špinění v budoucnu měla zamezit nebo jej alespoň eliminovat.
Nepoužívejte pryskyřičné nebo vlhké dřevo
Pokud nechcete, aby se sklo vašich kamen nadměrně špinilo, neměli byste spalovat pryskyřičné nebo vlhké dřevo. Obojí produkuje oleje a další sloučeniny, které se v podobě mazlavého popílku hromadí na skle kamnových dveří. Ačkoliv moderní krbová kamna s certifikací EPA jsou schopna udržet plamen na nejnižší úrovni celé hodiny, není dobré nechat oheň tak dlouho hořet. Důsledkem takových zdlouhavých procesů je právě zvýšená tvorba mastných usazenin. Lepší je zatopit pořádně a vytvořit „bleskový“ oheň, který rychle zahřeje a zase rychle zhasne.
Když nestačí voda, vezměte k ruce čistič
Po takovém ohni, který „spálí“ všechny nečistoty – pokud ovšem nebude hořet z pryskyřičného nebo vlhkého dřeva – se kamnová dvířka také lépe čistí. Nechte je pořádně vychladnout, potom vezměte k ruce mokrý hadr, případně papírovou utěrku, a zkuste sklo setřít jen pomocí vody. Pokud to nelze, budete se muset spolehnout na dalšího pomocníka. Prodávají se speciální čističe na kamnové sklo, které pracuji rychle a efektivně – v závislosti na konkrétním produktu a značce. Poraďte se v obchodě se specializovanými potřebami a vyberte prostředek, který se vám bude nejvíce pozdávat. V drtivé většině případů bývá následné použití velmi jednoduché – stačí nanést na hadřík a zahájit očistu.
Sklo čistěte až když pořádně vychladne
Rozhodně byste se do čistění skleněných dveří krbových kamen neměli pouštět v případě, že jsou ještě horké. Ačkoliv se teplejší sklo většinou čistí lépe než to chladné, pokud počkáte, snížíte riziko zranění a poškození materiálu a rozbití skla. Rychlejší vždy neznamená lepší a v tomto případě to platí dvojnásob. Na horké sklo byste také nikdy neměli stříkat vodu ani jiný čisticí přípravek – postřik může způsobit tepelný šok a následné popraskání nebo i rozbití skla. Vhodné nejsou ani abrazivní čisticí prostředky jako je ocelová vlna nebo brusný papír. Saze sice odstraní, ale na skle zanechají škrábance, jejichž vlivem se saze více hromadí a sklo se postupně ničí.
Kateřina Hájková
fotogalerie: Shutterstock