Možná jste koupili první dům nebo se nastěhovali do prvního vlastního bytu. Toužíte prostor vybavit a vyzdobit podle svých představ, ale ve skutečnosti nevíte, jak byste je měli uvést do reality. Poradíme, jak na to.
Víte přesně, jak chcete, aby váš dům nebo byt vypadal, vlastní provedení je ale mnohem složitější. Je to podobné jako s kreslením – víte, jak byste ten krásný strom, na nějž hledíte každý den z okna, namalovali, ale když vezmete do ruky tužku a papír, najednou nevíte, jak dál (pokud samozřejmě nejste malíři z povolání). I realizace domova vyžaduje notnou dávku kreativity. S jejím probuzením pomůže těchto 6 rad.
1. Jasné barvy pro eleganci i klid
Pokud chcete, aby vaše pokoje vypadaly elegantně, atraktivně a živě, a také, aby se vám v nich dobře přebývalo a evokovaly dobrou náladu, natřete jejich stěny jasnými světlými barvami – vizuálně přidávají na prostoru a probouzejí optimistické myšlenky. Pokud už jste použili tmavší barvu, prosvětlete místnosti zrcadly, jasnými tapetami nebo příjemným osvětlením. S barvou stěn byste také měli sladit podlahy a nábytek. Máte tedy rázem první bod, od něhož se můžete odrazit.
2. Použijte, co již máte
Nikde není psáno, že do nového musíte jedině s novým. Milujete svůj gauč, postel nebo pohodlného ušáka a nechcete se s nimi rozloučit? Není k tomu důvod! Vezměte své oblíbené kousky do nového bydlení s sebou. Jednak se tam budete rychleji cítit jako doma (díky známým oblíbeným předmětům), jednak ušetříte. To se samozřejmě netýká jen nábytku, ale také obrazů, polštářků a dalších dekorací nebo drobností, které se vám stále líbí a jaksi vám za tu dobu, co vedle nich žijete, přirostly k srdci.
Jak si zařídit ložnici? Hlavně útulně
3. Přidejte jednoduché, ale sofistikované příslušenství
K různým pokojům můžete přistupovat podle toho, jaký účel by měly plnit. Zdi kuchyně můžete ozdobit háčky na věšení nádobí nebo utěrek nebo nainstalováním polic a zásuvek pro umístění slavnostního skla, okrasných lahví a podobných. Prostory jako jsou rohy můžete využít na zajímavé rohové police, věšáky či skříňky a vitríny – využijete místo, budete mít kam uložit věci, a navíc získáte i výrazný estetický doplněk. S trochou kreativity můžete umístěním jednoho malého detailu celý domov ozvláštnit a přidat mu šmrnc.
4. Volný prostor, abyste mohli volně dýchat
Nepřeplňte svůj nový domov zbytečně přehršlí různých věcí – nábytkem počínaje a dekoracemi konče. Zachovávejte mezi jednotlivými kusy nábytku dostatečný prostor – pamatujte, že čím více místa máte, tím vypadá místnost prostorněji a celkový prostor uvolněněji.
5. Zeptejte se odborníka
Zdá se vám ladění interiéru či exteriéru zbytečně složité? Máte pocit, že tápete a nepomáhá vám ani inspirace z časopisů nebo internetu? Nebojte se oslovit na slovo vzatého odborníka, tedy ideálně interiérového designéra, který vám pomůže přenést vaše představy do reality. Možná si budete muset trochu připlatit, výsledný efekt ale rozhodně bude stát za to. A také vám odpadne kupa stresu a starostí. Designér je vyřeší za vás – má to v popisu práce (tedy co se stylizování domova týče).
Kateřina Hájková
fotogalerie: Shutterstock