Povléci prostěradlo je asi nejnáročnějším úkonem z celého převlékání povlečení. Jde o to, že u toho musíte manipulovat s matrací, která není zrovna nejlehčí. A když se vám to konečně podaří, vy setřete pot z čela a jednou se pěkně vyspíte, prostěradlo je shrnuté a vy skoro můžete začít nanovo. Co s tím?
Asi každý by rád věděl, jak zkrotit neposedná prostěradla vzdorující upnutí na matraci a shrnující se do nevzhledných větších či menších muchlanců, na nichž se nejen špatně leží, ale které také nevypadají pěkně a nepříjemně odhalují, co má být skryto – tedy matraci. Jak se tomu vyhnout a jak docílit toho, aby povlečené prostěradlo vydrželo krásně napnuté až do dalšího povlékání?
Jak vybrat správné prostěradlo
Základem je vybrat prostěradlo, které vaší matraci sedne a nebude mít tendenci od ní utíkat. Klíčem k úspěchu je neopomíjet detaily. Závisí jak na materiálu prostěradla, tak i na tkanině a hustotě propletení vláken, stejně jako na velikosti a dalších drobných vychytávkách. Poradíme, čeho si všímat a na co se zaměřit.
Který materiál je nejlepší
První věcí, již je nutné vzít při výběru povlečení v úvahu, je volba materiálu. Mezi nejběžnější patří:
- Len. Hodí se do teplých prostor, protože je svěží a dobře prodyšný. Nevýhodou je právě jeho sklon k vrásnění.
- Pima bavlna. Je měkká, lesklá a vysoce odolná, bohužel se snadno mačká, pokud ji správně neupevníte.
- Egyptská bavlna. Vysoce kvalitní a tudíž drahá. Vydrží ovšem celé věky.
- Hedvábí. Měkké, lesklé, vysoce odolné, má ale stejný problém, jako pima bavlna – má sklony k mačkání se, pokud není dobře upevněno.
- Syntetika. Pokud syntetická vlákna netvoří více než 50 % celkového materiálu, jedná se o dobrou volbu. Jde o ekonomický a odolný materiál, který ovšem nedává potřebnou dávku měkkosti, tedy může být poněkud nepohodlný.
Čeho si všímat u tkaniny, hustoty a velikosti
Samotná tkanina ukazuje, jak jsou vlákna v prostěradlu propletena. Jedním z nejoblíbenějších vzorů je takzvaný perkál, v němž se nitě proplétají střídavě podélně a na šířku. Potom je tu satén, pevně tkaný a měkký na dotek se čtyřmi nitěmi propletenými po šířce a jednou podélně. A konečně nesmíme zapomenout ani na flanel a jeho voštinovou strukturu podobnou šestihranné struktuře plástů. Počet vláken na metr čtvereční zvolené látky vypovídá o měkkosti – čím více nití na metr čtvereční, tím měkčí prostěradlo bude. A také je třeba pamatovat na to, že i ten nejlepší materiál bude mít sklony ke shrnování se, pokud nezvolíte správnou velikost prostěradla. Ta se samozřejmě odvíjí od matrace.
Co pomůže prostěradlo správně navléknout
Existují ještě další zdánlivé drobnosti, které pomohou zdárnému navlečení prostěradla na matraci a jeho následnému udržení na ní. Může se jednat o drobnosti, v konečném výsledku ale mohou mít velký význam. Co je v tomto směru dobré zvážit?
- Elastické pásky. Elastické prostěradlo udrží napnuté na jednom místě. Stačí prostěradlo pomocí pásky připnout ke každému rohu matrace a máte po starostech.
- Rohové popruhy. Můžete je vyrobit i sami doma. Vystačíte si s kusem gumy a zavíracími špendlíky. Ty potom použijete podobně jako elastické pásky.
- Protiskluzové podložky. Umístíte je v každém rohu matrace a pod prostěradla, funguje tak i pěnová guma. Zajistí přilnavost k látce a to, že se prostěradlo nehne z místa.
- Prostěradla se zipem. Vypadá sice spíše jako povlak na matraci než jako prostěradlo, to ale nijak neohrožuje jeho funkčnost. Jednoduše obléknete matraci, zapnete a máte klid. Prostěradlo koupíte a použijete tak, jak je.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock