Ať už valentýna slavíte, nebo ne, je dobré dávat si najevo lásku a náklonnost a ačkoliv to samozřejmě nemusí být jen jednou v roce a zrovna na Valentýna, tipy na valentýnské drobnosti, které potěší, můžete využít i kdykoliv jindy, kdy budete chtít svým milovaným udělat radost a vyjádřit, co k nim cítíte.
Svátek svatého Valentýna je v dnešní době poněkud kontroverzním a dalo by se říci, že podle toho, jak se k němu staví, se společnost dělí na tři skupiny – na ty, kteří ho slaví; ty, kterým připadá zbytečný a komerční, a konečně na ty, kteří se jím vůbec nezabývají a je jim tudíž úplně volný, jak se říká. Odmyslíme-li si ale všechna ta červená srdíčka a kýče, které se s americkým megalomanským pojetím Valentýna dostávají až k nám, pořád nám zůstane fakt, že se jedná o příležitost, jak těm, na nichž nám záleží, dát najevo, co k nim cítíme.
Komu dát valentýnku
A nemusí to být jen mezi partnery, podarovat můžete rodiče, prarodiče, děti, domácí mazlíčky nebo kamarády, známé či kolegy z práce. Zkrátka každého, komu chcete udělat radost a vykouzlit úsměv na tváři. Protože k tomu mnohdy stačí tak málo, třeba jen darovat čas, který s dotyčným strávíte. Říká se sice „jen“, ale čas a vědomí, že nikam nespěcháme, že máme pro toho druhého prostor, je ve skutečnosti tím nejcennějším, co někomu můžeme dát. Dáváme tím totiž sami sebe. A to je ten největší dárek vůbec.
Valentýn je tu! Oslavte ho v pohodlí domova
Čím milované podarovat
Dárek, jímž se rozhodneme drahým ukázat, jak si jich ceníme, nemusí být drahý, luxusní ani neobvyklý. Jde o to, aby odrážel cit, který pro darovaného chováme, co pro nás dotyčný znamená. Vhodně zvoleným dárkem můžeme ukázat, jak moc dotyčného známe, jak ho vnímáme, posloucháme. Když se trefíme a podarujeme ho třeba oblíbenou značkou čokolády, doplňkem do kuchyně, o němž dlouho mluvil/a, kouskem oblečení, po němž toužil/a nebo poukazem na zážitek, který chtěl/a vyzkoušet, ukážeme, že se o něj/ni zajímáme, a to je přeci samo o sobě účelem darování.
Peníze neměří hodnotu daru
Co je tedy vlastně účelem darování? Potěšit. Ale ne sebe, nýbrž toho druhého. Vybírat dárky podle toho, co bychom chtěli sami dostat, nebo měřit jejich hodnotu výší financí, které jsme za ně utratili, je velmi liché a často to místo k radosti vede k nepříjemným rozpakům. Přejeme-li si například robotický vysavač, a tak ho v dobré víře koupíme mamince, která je ale ze staré školy a ráda vysává prostě klasicky ručně, uvedeme ji do nepříjemné situace, kdy bude chtít dát najevo radost, ale zároveň ji v tom bude částečně bránit překvapení a možná, že i šok? A co to vypovídá o nás? Cožpak ji neznáme, že nevíme, že něco takového nevyužije?
Podle druhých, ne podle sebe
Jedinou užitečnou radou, jak vybrat dárek, který potěší, je tedy nevybírat dárky pro druhé podle sebe, ale podle nich. Jedině tak jim dáme najevo, že je vnímáme, že si jich vážíme, že je ve svém životě chceme, že je milujeme. Balení papírových kapesníků pro někoho, kdo trpí chronickou rýmou, jistě potěší (a zároveň pobaví) více než drahý šperk ze zlata, které dotyčný ani vůbec nenosí. V duchu skutečnosti, že největším darem je společně strávený čas, věnujme tedy svým milovaným pozornost a darujme jim podle toho, co vychází z jejich podstaty a přirozenosti. Sledujme, vnímejme, naslouchejme. A nápad na dárek se potom vyjeví sám. I kdyby to mělo být pozvání na film (který chce vidět dotyčný, ne my) nebo na sklenku vína (pokud dotyčný pije víno).
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock