Máte doma pár atraktivních kousků dřevěného nábytku, který už ale vypadá poněkud zašle? Je vám však líto se s ním rozloučit a přemýšlíte, jak ho dále využít? S kvalitním nátěrem snadno oživíte jeho vzhled a může nadělat ještě spoustu parády.
Dřevo je velmi cenným a také oblíbeným materiálem, v té či oné podobě se vyskytuje ve většině domácností. Skvělé je, že vyniká mimořádnou odolností a univerzálností, což jsou vlastnosti, které jej předurčují k dlouhověkosti, nabízí totiž navíc nekonečné možnosti pro recyklaci a obnovu. Jeden kus vám tak umožní v průběhu času vystřídat hned několik stylů, aniž byste museli investovat do nového nábytku.
Jak natřít dřevěný nábytek
Natírání dřevěného nábytku je poměrně jednoduché, i tak je ale dobré vzít v úvahu několik věcí. A ty se liší podle toho, zda budete natírat jasnou barvou nebo rekonstruovat lakem.
Dvířka s povrchovou úpravou. Vyznáte se v nich?
Natírání jasnými barvami
Nejprve je nutné obrousit celý povrch, tento krok je zásadní pro výsledný efekt celého díla. Veškerý lak, špínu, mastnotu a další odstraňte brusným papírem a táhněte po směru kresby dřeva. Poté povrch otřete vlhkým hadříkem, abyste ho zbavili prachu. Barva by jinak na dřevo nepřilnula. Potom přichází čas na nanesení prvního nátěru, ten nechte několik hodin zaschnout a přes něj naneste finální barvu. Nejspíš bude potřeba nanést více vrstev, před každým dalším natřením nechte tu předchozí zaschnout. Nakonec nezapomeňte na vrstvu bezbarvého matného nebo lesklého laku, který nátěr ochrání a jehož zásluhou vydrží výrazně delší dobu.
Restaurování lakem
Druhá možnost vyžaduje práci s laky. Můžete sáhnout po bezbarvém nebo s určitým tónem. Konečná volba by měla záviset na stavu dřeva. Na počátku odstraňte ze dřeva s pomocí speciálních, k tomu určených, přípravků skvrny. Následně povrch přebruste středně zrnitým brusným papírem, abyste odstranili zbytky předchozího laku a další nedokonalosti. Posledním krokem by mělo být přejetí jemnou ocelovou vlnou, která zajistí naprostou hladkost. Posléze naneste mořidlo, aby ho dřevo absorbovalo, k dostání je ve formě oleje nebo spreje. Po zaschnutí dále bruste, tentokrát zvolte papír s jemnější zrnitostí, což pomůže dalšímu nátěru lépe ztuhnout. Prach následně očistěte hadříkem a připravte se na hlavní natírání. První vrstva by měla být ředěná, druhá o něco silnější. Mezi jednotlivými nátěry nechte vrstvu vždy zaschnout alespoň 24 hodin.
Co mít dále na paměti
Jsou chvíle, kdy toužíte po napodobení designu, který jste viděli jinde. Pak je třeba si uvědomit, že je nutné pracovat s tím, co máte doma, a právě tomu představivost přizpůsobit. Na co pamatovat?
- Ujistěte se, že máte vhodnou barvu. Před zakoupením si pořádně přečtěte štítek a etiketu s pokyny výrobce, případně se poraďte s prodejcem.
- Při restaurování venkovního nábytku je třeba postupovat jinak než v případě nábytku interiérového. Musí být totiž odolný vůči slunci i vodě, z toho důvodu se více hodí přípravky ve spreji, které se dostanou všude.
- Štětce a válečky vybírejte podle velikosti a typu nábytku, který se chystáte natírat. Neztraťte se v rozmanitosti výběru.
- Pro hladké povrchy jsou nejlepší válečky, kartáče a štětce zde mohou zanechávat stopy, hodí se ale zase naopak na lišty a rohy.
- Nikdy nevynechávejte základní nátěr. Nalakované dřevo se lépe natírá a povrch následně vypadá rovnoměrněji.
- Natírejte směrem zevnitř ven (směr by měl sledovat kresbu dřeva). Začněte štětcem a nejprve natřete lišty a rohy, až potom přejděte na váleček a větší povrchy.
- Před úpravou nábytek zbavte odnímatelných částí jako jsou police nebo zásuvky a šuplíky.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock