Při vybírání nábytku se setkáte s pojmy jako folie, akrylát, lamino nebo lak. Jedná se o povrchovou úpravu dvířek, která dotváří finální vzhled nábytku. Jednotlivé typy zpracování se od sebe hodně liší - abyste tedy zvolili ten správný typ, je třeba se v nich vyznat. Poradíme vám jak na to.
Různé povrchy dvířek nabízejí různé vlastnosti, které předurčují jejich místo v interiéru. Podstatná je schopnost povrchové úpravy zvládnout zátěžové prostředí, jakým je například koupelna nebo kuchyně.
PVC folie
Pro dvířka s PVC folií na povrchu hraje nejenom cenová dostupnost, ale také široký výběr různých provedení - od nepřeberné palety matných a lesklých odstínů, přes dřevodekory, které jsou k nerozeznání od skutečného dřeva, až po patinaci i elegantní tvary frézování. Základ foliovaných dvířek tvoří MDF deska, která je strojně opracovaná ve své ploše i hranách. Na ni se ve vysokotlakém vakuovém zařízení lisuje PVC folie, která v podtlaku naprosto přesně obepne dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran. Jelikož jediný spoj vzniká u foliovaných dvířek pouze na jejich zadní straně, je vnější hrana zcela chráněná před pronikáním vlhkosti i zanášením nečistot, což výrazně usnadňuje údržbu těchto dvířek. Díky dokonalému přilnutí vakuově lisované folie k ploše dvířek je možné ji použít i na MDF desky s hlubokým 3D frézováním.
Nevýhodou tohoto zpracování je fakt, že mechanické poškození povrchu nelze nijak opravit.
Určitě byste nechtěli, aby se vám folie začala odlepovat od podkladu. Takové situaci zabrání takzvaný primer, což je neviditelná vrstva na spodní straně povrchové folie, která zaručí, že lepidlo přilepí folii pevně k nosnému materiálu. Proto je důležité se nerozhodovat podle ceny. I když jsou folie bez primeru levnější, jejich životnost je kratší, takže byste po krátké době museli řešit, co s odlepujícími se dvířky.
A kam s folií? Hodí se do kuchyní, jídelen, dětských pokojů nebo předsíní.
LTD lamino
Nejčastěji používaným nábytkovým povrchem je LTD lamino, jehož předností je vysoká mechanická odolnost, nízká cena a jednoduchá údržba. Pro výrobu tohoto typu dvířek se používá deska s LTD laminem na povrchu v požadovaném barevném odstínu či dřevodekoru, která se rozřeže na potřebnou velikost a následně ohraní. Hrany se lepí s pomocí PUR lepidel a jsou ve stejném dekoru jako laminový povrch. Největší předností těchto dvířek je vysoká mechanická odolnost, takže je můžete použít i v extrémně namáhaných prostorách nebo v rodinách s domácími mazlíčky. Vysoká pevnost je současně i jejich slabinou, protože LTD laminovaný povrch nelze ohnout přes hranu a je třeba pracovat s lepenou hranou.
Akrylát
Designový vzhled, skvělé praktické vlastnosti a možnost výběru sametově matného i vysoce lesklého provedení. To jsou největší přednosti dvířek s akrylátem na povrchu, které vyváží i fakt, že si za akrylátová dvířka připlatíte. Jejich výrobní postup je podobný jako v případě dvířek s LTD laminací. Díky olepení pomocí technologie PUR je vzniklá spára mezi hranou a čelní plochou prakticky neviditelná. Pokud zvolíte akrylátová dvířka T.acrylic, dostanete do interiéru nejenom vysoký lesk, ale i hluboký sametový mat. U akrylátů oceníte jejich pozitivní vlastnosti, a to zejména možnost opravy v případě lesklé varianty a u matných absenci nevzhledných otisků prstů. V tomto případě je důležité ohranění dvířek s pomocí technologie PUR, která je vysoce odolná proti vlhkosti i vyšší teplotě. Akrylát se uplatní v koupelně, a protože je zdravotně nezávadný, můžete ho dát i do kuchyně nebo jídelny.
Lak
Lakovaná dvířka se vyznačují širokou nabídkou odstínů v téměř stoprocentním lesku i elegantním matu a nabízejí i působivé frézované motivy. Pro svůj exkluzivní vzhled a náročný výrobní proces se řadí mezi nejdražší nábytkové povrchy. Základním konstrukčním materiálem lakovaných dvířek je strojně zbroušená a očištěná MDF deska. Na ni se nejprve nanese nástřik základového polyesterového laku, jenž se po zaschnutí opět strojně zbrousí. Poté se nanáší lak ve čtyřech vrstvách o gramáži 200 až 220 g/m2, přičemž po každém nánosu laku, který je řádně zaschlý, probíhá opětovné broušení. V případě vysokého lesku navíc následuje po vytvrdnutí finální vrstvy laku ještě křížové broušení, po kterém putují dvířka na ruční mokré broušení a leštění, jež dovede vysoký lesk k dokonalosti. Po dokončení procesu je na dvířka navíc aplikována finální ochrana v podobě voskové impregnace.
Kvalita lakovaného povrchu je do velké míry závislá na kvalitě technologií, materiálů a výrobního zázemí. Panuje názor, že čím víc vrstev finálního laku je na dvířkách, tím jsou kvalitnější. To ale až tak úplně neplatí. Podstatně důležitější roli než počet vrstev laku hraje gramáž laku v ploše na m2.
Lakovaný vzhled vynikne v exkluzivní kuchyni, obývacím pokoji nebo ložnici a používá se i pro designový solitérní nábytek.
Text: Emma Hildová
Foto: Trachea