„Cwtch“ je velšské slovo, které dalo vzniknout celému jednomu designerskému stylu. Welšané onen výraz používají k popisu pocitu lásky, pohodlí, bezpečnosti. A právě to by měl evokovat i styl, který pojmenovává.
V jižním Wallesu spadá trend životního stylu v podobě cwtch až do roku 1400. Etymologie výrazu ale sahá mnohem dále – dialektici vystopovali jeho počátky u anglického a skotského termínu „couch“, což původně znamenalo „lehnout si“ nebo „přikrčit se“. Dnes se tento termín z angličtiny překládá jako „gauč“, „pohovka“ nebo „divan“. Ať tak či tak, z povahy termínu jednoznačně vyplývá jeho vyjádření: něco, co je příjemné, vřelé a láskyplné. A přesně takový styl cwtch je: jako designový trend se vyznačuje uklidňujícími a vyrovnanými texturami a jemnými barvami.
Pohodlí, které vyplývá ze známosti
Proč milujeme domov? Protože zde máme to největší pohodlí. A proč je domácí pohodlí tím nejlepším? Protože ho známe. To jsou dva základní pilíře stylu cwtch: do domácnosti vnáší prvky pohodlí a známosti. Nejedná se však o pouhé uspořádání prvků jako je nábytek, barevná paleta, různé doplňky a další materiální věci. Cwtch využívá harmonického uspořádání okolí k dosažení uvolněného stavu mysli – kde jinde, než doma byste se měli cítit uvolněně a přirozeně? Právě na to trend cwtch upozorňuje.
Podpora individuality
A právě svým volnomyšlenkářským a osvobozujícím charakterem se styl cwtch odlišuje od všech stylů ostatních – protože lze obecně říci, že u každého doma může vypadat trochu jinak. Jeho účelem je totiž jediné: abyste se zkrátka cítili dobře – na těle i na duši. Designéři, kteří se trendu cwtch profesně věnují, do něj proto začleňuji trendy různých kultur, aby vytvořili osobitou verzi, která bude vždy konkrétnímu klientovi ušitá přímo na míru.
Společné prvky? Hlavně musí být pohodlné
Cwtch si ale nepředstavujme jako nějaký chaos, který funguje v duchu „každý pes, jiná ves“. Individualitu a osobitý styl podporuje, přesto jej však spojují některé hlavní a nosné prvky, které utvářejí jeho charakteristiky. Důležité jsou tradiční a historické kusy, protože cwtch styl je inspirován minulostí, z níž defacto vyrůstá. Typický je plyšový nábytek, starožitné ozdobné předměty nebo pohovky s hlubokým sedadlem.
Jak přivést cwtch k sobě domů
Láká vás začlenit některé prvky cwtch i do svého domova? Může to být jednodušší, než se na první pohled zdá.
1. Klíčová je personalizace domácího prostředí – vzpomeňme, že designéři zabývající se stylem cwtch se inspirují minulostí. Vystavte proto doma své rodinné dědictví! Dejte vyniknout portrétům, obrazům, fotografiím a dalším ozdobným předmětům, které dodají domovu nádech sentimentality a přispějí k vytvoření prostředí podporujícího osobní rozvoj a růst.
2. Personalizace prostředí nemusí probíhat jen na základě ukázání minulosti – naopak, ukažte rovněž, co vás zajímá nyní: vystavte oblíbené knihy, meditační polštářky, jógové podložky (vyčleňte si svůj malý koutek na jógu), výtvory, které jste zvládli během pletení a háčkování. Udělejte z bytu svůj domov tak, aby bylo jasné, kdo a proč jej obývá.
3. Pro cwtch jsou také typické záclony, které designéři často rozmísťují podél postelí, aby zajistili klidnější a hlubší spánek. Záclony a závěsy pomáhají navodit intimní atmosféru vhodnou k relaxaci, mohou velké části rozdělit na menší a útulnější prostory.
4. Objevují se rovněž naducané prošívané deky, které přinášejí nostalgii dětských let a zvou k zachumlání se a zahřívání ve vzájemném objetí. Ideální je vytáhnout prošívanou deku po babičce nebo mamince. Pokud žádnou takovou nedisponujete, podívejte se v nějakých starožitnictvích nebo obchodech, kde prodávají nové deky s designem dek z dob minulých.
5. Přikrývky, polštáře, přehozy, záclony. Tendencí cwtch je prostor zmenšit a navodit intimní, pohodovou atmosféru. Cwtch preferuje malé, útulné prostory, před těmi velkými a vzdušnými.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock