Zavíječ moučný nebo lidově mol vypadá nenápadně, ale dokáže natropit spousty škod. Poletují vám po bytě malí motýlci s tmavými skvrnkami na křídlech? Nacházíte v potravinách odpudivé bílé červy? Pak zřejmě máte co do činění právě se zavíječem. Jak se ho zbavit a zařídit, aby se nevrátil?
Zavíječe moučného nebo skladištního si domů můžete přinést v potravinách z obchodu, nebo se k vám může dostat od sousedů (přes větrací šachty, stupačky) nebo zvenku (oknem, světlíkem, digestoří). Samičky těchto otravných škůdců kladou vajíčka do suchých potravin jako je mouka, otruby, ovesné vločky a obilniny.
Molům svědčí pokojové teploty
Z vajíček se po krátké době vylíhnou housenky a ty potraviny požírají a znečišťují je svými výkaly. Jakmile jsou dost vypasené, začnou vytvářet zámotky (známé pavučinky věštící přítomnost molů), v nichž se zakuklí a projdou přeměnou v dospělce. Tento cyklus trvá asi 12 týdnů a jelikož zavíječům nejvíce vyhovují pokojové teploty kolem 18°C, zvládnout za rok zplodit až tři generace.
Napadené věci hned vyhoďte
Zavíječům se nejlépe daří v suchých potravinách, jako je mouka, rýže, ovesné vločky nebo luštěniny. Červy ale můžete najít i ve strouhance, čokoládě, sušených houbách nebo datlích a dalším sušeném tropickém ovoci. Zásada číslo jedna je, že pokud už mola v potravině najdete, měli byste ji vyhodit v celku – je totiž téměř na 100procent jisté, že i ve zbytku mouky nebo rýže budou další pavučinky s larvami.
Neskladujte a nenakupujte do zásoby
Jakmile napadené věci vyhodíte, všechno, včetně nádob a regálů, pečlivě umyjte a nadále skladujte suché potraviny ve vzduchotěsných a dobře uzavíratelných nádobách. Pokud chcete výskytu molů v budoucnu předejít, pokuste se neskladovat potraviny a nenakupovat do zásoby a pravidelně provádějte úklidy a revize spížní skříně nebo špajzu.
Potraviny uchovávejte v chladu
Potraviny je také dobré skladovat v chladu, což věděly i naše babičky, v jejichž spižírnách panovaly teploty kolem 13 °C. Zavíječi totiž prospívají a dobře se množí při teplotách pokojových, proto se jedním krokem v rámci prevence může stát i uchovávání poživatin v chladu. Jedině účinnou prevencí se totiž dá zabránit budoucímu šíření ošklivých malých motýlků, které ničí vše, co jim přijde pod ústa. Není totiž neobvyklé, že se potravinoví moli pustí třeba i do soli.
Když škůdci odolávají
Provedli jste všechna nápravná opatření, prošmejdili celý byt, a přesto jej drobní ošklivci nechtějí opustit? Můžete si pomoci i speciální moderní lepivou nástrahou, na níž se sameček přichytí a zemře, což přeruší reprodukční cyklus. Takové nástrahy by ale neměly obsahovat insekticidy. V případě, že všechno selže, nezbývá než se obrátit na profesionály, kteří aplikují speciální postřik, jež by měl škůdce spolehlivě zahubit a vyhubit. Udržení stavu už ale bude zase na vás.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock