Bez ohledu na to, jak velká nebo malá zahrada je, vždy existuje prostor pro vysazení ještě jedné další rostlinky. Každé jaro můžete vysadit různé druhy letniček nebo obměnit osazenstvo květináčů, aby vaše zahrada byla stále nevšední a zajímavá!
Páteř každé zahrádky by měla tvořit kombinace trvalek, keřů a stromků. Díky nim bude barevná a líbivá po celý rok, i když v každém z jeho období trochu jinak. Aby se u vás rostlinkám dařilo, je třeba sledovat, kolik slunce která potřebuje a tomu přizpůsobit její umístění. Takové informace obdržíte buď v zahradnictví či specializovaném obchodě nebo přímo na obale semínek. Dohledat je můžete také v odborné zahrádkářské literatuře, v případě nutnosti se lze spolehnout i na internet.
A jak se vyznat v pojmech, s nimiž se v této souvislosti pravděpodobně setkáte?
Pamatujte, že pod slovním spojením „plné slunce“ se skrývá přibližně něco kolem 6 a více hodin přímého slunečního světla, zatímco „částečné slunce“ označuje potřebu zhruba poloviční.
„Plný stín“ znamená, že rostlinka prospívá v ryze stinném prostředí, případně, že snese trochu ranního či večerního slunka – když vychází nebo zapadá.
Tyto potřeby rostlinek rozhodně nepřecházejte a najděte jim na zahrádce místo podle toho, kolik slunce vyžadují. Milovníci slunce jej potřebují k tomu, aby vzkvétali a kvetli, zatímco zastánci stínu budou na horkém slunci trpět.
Kousky, které budou slušet každí zahrádce
Ať už milují slunce či stín, ať už jsou velké či malé, náročné nebo „flegmatické“. Existuje několik druhů rostlin, které budou slušet každé zahradě, bez ohledu na její velikost a polohu. O které příslušnice říše flóry se jedná?
1. Růže
Ať už máte malý městský pozemek nebo velký venkovský dvorek, růže vypadají krásně a romanticky v jakémkoliv prostředí. A nejsou tak vybíravé, jak by se na první pohled mohlo zdát! Mnoho nových typů bylo vyšlechtěno, aby kvetly dlouho a odolávaly nemocem.
2. Hortenzie
Když se řekne Hortenzie, řada z nás si možná vybaví jednu z hlavních hrdinek Babičky Boženy Němcové: mladou italskou šlechtičku, která pobývala u kněžny na zámku v Ratibořicích. Jméno slečny je skutečně příhodné, protože podle popisu byla jemná, čistá, křehká a krásná zrovna jako stejnojmenná květinka. Hortenzie mají mnoho různých odrůd a všem se daří snad v každém klimatu. Víte, že některé mění na základě přítomnosti hliníku v půdě barvu? Pokud si hortenzii pořídíte, myslete na to, že kolem sebe potřebuje dostatek prostoru, aby mohla volně růst.
3. Sukulent
Se stovkami odrůd různých tvarů, velikostí a barev jsou sukulenty skvělým doplňkem vaší zahrady. Snadno se pěstují a masité listy přežívají i období sucha. I když mnoho z nich je dokonce mrazuvzdorných, raději se na to nespoléhejte a bedlivě prostudujte podrobné informace o druhu, pro který jste se rozhodli.
4. Bylinky
Byliny se pěstují velmi snadno a jejich květy přitahují doslova „mraky“ opylovačů. Je také mnohem levnější je vypěstovat doma, než kupovat drahé plastové kontejnery nebo balení v obchodech s potravinami! Řada z nich, jako třeba tymián, šalvěj a oregano, je navíc trvalých, což znamená, že každý rok znovu obrostou. Naproti tomu například bazalku nebo koriandr budete muset každé jaro vysadit znovu.
Kateřina Hájková