Bezejmenné zboží z obchodu se chutí nikdy nevyrovná vlastním výpěstkům. Jenže co s tím, když nemáte zahradu a možnost, že byste si ji v dohledné době pořídili, se nezdá být reálná? Nezoufejte, v plodnou zahrádku můžete s trochou energie během krátkého času proměnit i balkon nebo terasu. Pomohou vám v tom samozavlažovací nádoby!
Jsou lehké, snadno se přenášejí, udržují i skladují. Současné plastové nádoby s důmyslným systémem samozavlažování již v mnohém překonaly klasické keramické květináče s podmiskou. Navíc minimalizují míru péče, kterou budete muset rostlinkám věnovat: regulují množství vody, umožňují kořenům dýchat a o rostlinu se tak prakticky starají místo vás.
Nestanete se otrokem rostlin
Díky inteligentním samozavlažovacím květináčům se nemusíte obávat, že byste se stali otrokem zahrady. Jsou vyrobeny z moderních materiálů, které snadno odolávají slunci i mrazu a s vodou, kterou do nich vlijete, umí hospodařit tak, aby rostlinka dostala přesně tolik, kolik potřebuje.
Rostlinka si sama vezme tolik vody, kolik potřebuje
Jinými slovy se nemusíte obávat, že když odjedete na prodloužený wellness víkend, na chalupu nebo na návštěvu, budete muset vašim rostlinkám zajistit náhradní péči. Díky samozavlažování si rostlinka během vaší nepřítomnosti vezme sama tolik vody, kolik potřebuje. A vy po příjezdu jen doplníte zásoby, z nichž bude i nadále sama čerpat.
Zelenina je náročná na živiny
Zahrádka na balkoně tak může být skoro stejně plodná jako ta klasická s tím rozdílem, že vám nebude brát čas a sílu a bude si žít prakticky sama. Na vás bude, abyste, když inteligentní samozavlažovací nádoba ukáže, doplnili vodu, a můžete jít zase po svých. Aby zelenina prospívala, je ovšem kromě vody nutné dodat ji kvalitní základ. Zelenina má vysoké nároky na živiny, proto ji sázejte do kvalitního substrátu s dostatkem hnojiva.
Nejen rajčata, ale také kedlubny nebo i cukety
Sami uvidíte, že za krátký čas se vám rostlinky za vstupní vklady a investice odmění pěkným vzrůstem a lahodnou chutí, která se s potravinami kupovanými v obchodě absolutně nedá srovnávat. I když se na balkonech a terasách nejčastěji pěstují papriky a rajčata, nemusíte se bát ani kedluben, ředkviček, řapíkatého celeru, pažitky, kadeřavé petržele, okurek hadovek a cuket.
Příprava se vyplácí
Základem úspěchu je nepodcenit přípravu. Než se do balkonového zahradničení pustíte ve velkém, vyzkoušejte své umění nejprve pěstováním nějakého jednoduchého druhu, třeba rajčat. Nároky vybrané zeleniny si předem zjistěte, rozměry nádob vyberte podle přepokládaných rozměrů rostlinky v dospělosti, umístěte je na správnou světovou stranu a pamatujte na to, že většina zeleniny potřebuje dostatek světla a slunce a že podceňovat byste neměli ani teplotní nároky.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock