V létě jsme si k obědu nebo večeři s chutí dávali různé variace salátů. Ty nás ale na podzim, kdy se ochlazuje a venku je pořád víc a víc nevlídno, příliš nenadchnou. Právě teď totiž přichází čas krémových polévek, které nejsou složité na přípravu, zasytí, zahřejí a navíc si na nich skvěle pochutnáte. Co potřebujete, abyste se stali polévkovým králem nebo královnou?
Krémová polévka je úžasně univerzální jídlo, které můžete připravit ne bezpočet způsobů tak, aby chutnalo široké sortě strávníků. Můžete se dokonce na poslední chvíli rozmyslet, jestli výsledkem vašeho snažení skutečně bude polévka, nebo třeba kaše či pyré… Záleží totiž na tom, jak moc rozmixovanou zeleninu naředíte – dáte více vody, mléka či smetany a je polévka, nedáte žádnou tekutinu nebo jen minimum a rozmixujete nahrubo, spíše rozšťoucháte, a máte kaši, rozmixujete se středním množstvím vody a máte lahodné pyré…
Co mít vždycky po ruce
Další benefit je, že na vytvoření takové pochoutky nepotřebujete žádné extra vybavení. Pravdou ale je, že bez určitých základních komponentů se jen tak neobejdete. O jaké se jedná a co byste tedy měli mít po ruce vždy, když se chystáte uvařit polévku, která strávníkům svou lahodností vezme dech?
1. Pekáček nebo hrnec
Nejprve si ujasněte, z čeho konkrétně chcete polévku, pyré nebo kaši připravovat. Potom zvolte způsob. V případě krémové polévky máte v podstatě dvě možnosti – buď zeleninu nejprve upečete v troubě, potom přendáte do hrnce a umixujete. V takovém případě se vyplácí ji podložit na pekáčku pečícím papírem – jednak spotřebujete méně oleje, jednak nezamažete pekáček. Další možností je klasika – na oleji zpěníte cibulku, na ní naházíte nakrájenou zeleninu, zalijete vodou a vaříte, po změknutí mixujete. Oba způsoby jsou dobré, zelenina z trouby ale chutná o něco lahodněji – nejlepší je, když ji zakapete olivovým olejem.
2. Ingredience
A co tedy vložit do pekáčku nebo do hrnce? Jako základ: cibule, volitelně česnek, koření dle chuti. A potom jako „tělo“ polévky – dýni, batáty, mrkev, brokolici, květák, tuřín, patison a další. Různé druhy můžete i kombinovat. Pokud vaříte v hrnci, můžete přidat luštěninu, třeba červenou čočku, aby byl pokrm výživnější. Rozředit můžete mlékem kravským, sójovým, kokosovým, případně smetanou živočišnou či rostlinnou, pro jemně nakyslý nádech lze přidat smetanu zakysanou… Vidíte – jedná se v podstatě o totéž jídlo, ale vždy ho můžete připravit z jiných surovin tak, že chutná pokaždé jinak.
3. Nůž a prkénko
Abyste mohli zeleninu odpovídajícím způsobem zpracovat, potřebujete kvalitní a ostrý nůž, který vám práci významně usnadní – když bude tupý, jen se zbytečně nadřete a možná i poraníte, protože bude po povrchu zeleniny klouzat a může se stát, že sklouzne až k vašemu prstu… Prkénko zase ochrání kuchyňskou linku před poškozením nožem nebo obarvením zeleninou. Lepší je prkénko větší, které poskytne dostatek prostoru pro manipulaci i odkládání již nakrájené zeleniny. Potom můžete všechno najednou shodit do hrnce.
4. Mixér nebo šťouchadlo
Abyste připravili lahodnou krémovou polévku nebo pyré či kaši, nepotřebujete drahého kuchyňského robota, v pohodě si vystačíte s ponorným mixérem, který toho zvládne docela dost. Jen je dobré zeleninu již v začátku trochu rozředit tekutinou a nezačínat mixovat úplně na sucho, to by se vám přístroj mohl zavařit. Pokud ponorný mixér zrovna stávkuje, rozpečte nebo rozvařte zeleninu úplně do měkka a potom ji rozšťouchejte podobně jako brambory a při ředění míchejte metličkou, vidličkou nebo lžící, podle toho, s čím vám to lépe půjde.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock