Každému se občas stane, že v lednici, spíži nebo chlebovce narazí na potravinu potaženou nazelenalou vrstvou plísně. Jak se v takové chvíli zachovat? Vyhodit celou potravinu, nebo plíseň odstranit a nenapadený zbytek sníst? Neohrožuje takový přístup zdraví?
I když se to může zdát jako plýtvání, pravdou je, že jídla s plísní na povrchu by se konzumovat neměla. Pokud máte pochybnosti, je v tomto směru vždy lepší potravinu vyhodit místo toho, abyste odstranili plíseň a zbytek snědli. Důvod je jednoduchý: v případě, že byste napadenou pochutinu skutečně snědli, hrozí riziko, že vás otráví. A to určitě nechcete.
Proč nejíst plesnivé potraviny
Přítomnost plísní vlastně znamená, že se v jídle začaly množit mikroorganismy, které mohou být pro lidské zdraví velmi škodlivé. Něco jiného je ušlechtilá plíseň, jejíž růst je korigován, jako je tomu v případě plísňových sýrů typu hermelín nebo niva. V ostatních případech si ale konzumací jídla s obsahem mykotoxinů (houbových jedů) můžete přivodit vážné zdravotní problémy.
Jak plíseň zasahuje zdraví
Plesnivé jídlo vás může otrávit, protože společně s ním do sebe dostanete nebezpečné mikroorganismy, které budou kolonizovat váš zažívací trakt, případně v něm dojde k usazení toxických odpadních produktů: Mykotoxiny produkované plísněmi jsou houbové jedy, organické látky způsobující člověku zažívací potíže, zatěžující játra, ledviny i imunitní systém. Některé z nich dokonce mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Že se něco začíná dít poznáte poměrně snadno – po požití toxické pochutiny se vám udělá špatně, což pravděpodobně vyústí ve zvracení, dostaví se i průjem, bolesti břicha a vše, co souvisí se střevními potížemi.
Kdy stačí napadení odstranit
Dá se říci, že u potravin suchých nebo s nízkou mírou vlhkosti, by se dalo uvažovat o odstranění plísně z povrchu a snědení „čistého“ zbytku. To se však týká víceméně jen zeleniny s nízkým obsahem vody, jako je například mrkev nebo hlávkové zelí, kde je pro plíseň obtížné proniknout dovnitř tvrdým povrchem.
Jak plíseň odstranit? Tři centimetry kolem i do hloubky. Nůž by se neměl dotknout kontaminovaného místa, aby nenakazil zdravou část.
U jiných jídel se ale takový postup nedoporučuje: plísně se totiž mohou šířit dovnitř a po požití způsobit výše popsané potíže. Proto platí, že jakmile zjistíte přítomnost plísně, je v případě, že si nejste stoprocentně jistí, lepší rovnou vyhodit celou potravinu a vyhnout se riziku zdravotních potíží.
Jak by měla vypadat správná hygiena potravin
Vzniku plísní dokáže zabránit správná hygiena potravin: ty je třeba udržovat při vhodné teplotě a požadované míře vlhkosti, tedy většinou v chladu, suchu a temnu. Na co dalšího di dávat pozor?
- Plesnivé potraviny vždy okamžitě oddělte od zdravých, aby se předešlo křížové kontaminaci.
- Syrové/čerstvé potraviny nezpracovávejte stejným náčiním jako ty tepelně upravené.
- Nerozmrazujte jídla vyndaná z mrazáku při pokojové teplotě, ale v lednici.
- Nepřekračujte datum spotřeby, u minimální trvanlivosti buďte obezřetní a potravinu při konzumaci vždy pečlivě prohlédněte, abyste zjistili, že nenese známky kažení se.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock