Zdá se to jako snadná rutinní záležitost, přesto občas míváme problém s určením správného typu sáčku do vysavače. Přitom se jedná o jeho cennou součást, do níž padá všechna špína a nepořádek, jichž vás vysavač zbaví.
Vysavač je jedním z nejusilovněji pracujících domácích spotřebičů. Postará se o vysátí zatvrdlých hrudek bahna na čisticí zóně v předsíni i o odstranění chlupů vaší kočky nebo pejska z pohovky či oblíbeného ušáku. Vysavač dokáže odvést velké množství práce. Všechna ta špína ale někam míří – do sáčku! Čeho si všímat při jeho výběru a jak často ho měnit?
Čeho si všímat při výběru
Prvním krokem k úspěšnému výběru sáčku do vysavače je identifikovat značku a model vašeho vysavače. Značka se vztahuje k výrobci, jako je třeba Miele, Eta a podobně, model potom odkazuje ke konkrétnímu spotřebiči. Čísla modelů se obvykle nacházejí na přední straně přístroje, na krytu sáčku nebo v uživatelské příručce.
Jak určit správný typ
Typ vysavače, který vlastníte, také určí, jaký druh sáčku je pro váš spotřebič vhodný. Termín „typ“ zde přitom označuje styl vysavače, druh – může být podlahový sáčkový (nebo bezsáčkový, ten nás ale nyní nezajímá, protože se bavíme o tom, jak vybrat vhodný sáček do vysavače), tyčový, robotický, ruční, multifunkční nebo víceúčelový. Abyste k typu, se kterým doma pracujete, vybrali správný sáček, budete muset hledat pytlíky vyrobené přesně pro váš typ vysavače.
Jaký druh sáčku zvolit
Na vnější straně balíčků, v nichž se sáčky do vysavače prodávají, bývají vytištěná tučná písmena. Právě ona odkazují na typ vysavače, do něhož se sáčky vejdou. Nenechte se mýlit nebo vylekat – někdy se hodí i pro více typů vysavačů, některé jsou dokonce univerzální. Pro některé značky, modely a typy také můžete vybírat hned z několika druhů sáčků. Může se jednat o sáčky jednorázové, které vždy po výměně vyhodíte, nebo permanentní, které se dají použít opakovaně a jsou tedy šetrnější k životnímu prostředí. A dále můžete volit i materiál – filtrační papír nebo netkaná textilie, která je zároveň antibakteriální, což znamená velkou výhodu.
Jak často pytlík měnit
V závislosti na značce a modelu vysavače se při nutnosti vyměnit sáček může rozsvítit signalizační kontrolka. Existují ale i další známky, podle kterých poznáte, že už je čas nasadit nový pytlík. Jedná se zejména o snížení sacího výkonu vysavače, o přítomnost prachu na vnější straně vysavače nebo o zatuchlý zápach vycházející z jeho útrob. Obecně pak lze říci, že maximální doba, po níž by měl sáček uvnitř vysavače přetrvat, je jeden měsíc. Pokud vysáváte několikrát do týdne a máte domácí zvíře, které hodně líná, případně máte dlouhé vlasy a padají vám, budete jej muset měnit častěji – lehké materiály, jako jsou zrovna třeba vlasy a chlupy, totiž sáček zaplní rychleji.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock