Pro odpočinek a regeneraci organismu je důležitý spánek a vybavení ložnice je jednou ze základních podmínek pro to, abyste se vyspali takzvaně do růžova. Při zařizování místnosti určené ke spánku proto věnujte pozornost každému detailu.
Kvalitní spánek podpoříte už samotným umístěním ložnice. Nejlépe se vám bude spát v místnosti směřující na východ. Vhodná je také orientace na sever nebo na severovýchod. Vyhněte se západní straně, protože v letních měsících je v ní večer a často i v noci nepříjemné dusno. O moc lépe vám nebude ani v pokoji orientovaném na jih. Pokud je vaše ložnice otočená do hlučné ulice a nemáte šanci to změnit, pořiďte si alespoň kvalitní okna, která nepropouští hluk, a odpovídající zastínění.
Osvětlení
Do ložnice patří intimní osvětlení. Běžný centrální lustr, bez kterého se neobejdeme například v obývacím pokoji, ideálně nahradí bodovky instalované do stropu. Nabízejí totiž rozptýlené světlo, které je vhodné právě v místnosti, v níž spáváte. Bodovky se dají rozsvěcet buď najednou, anebo po částech. Tuto variantu oceníte především při ranním vstávání. Na noční stolek patří lampička. Kromě klasické stolní existují i lampičky s klipem, které se připevňují na pelest postele
Na barvě záleží
Důležitá je barva, kterou zvolíte pro výmalbu. Vhodně zvolená barva umí pocitově vyrovnat nedostatky, které nelze řešit přestěhováním ložnice do jiné části bytu nebo domu. Západní ložnici proto vymalujte například modrou, která prostor ochladí. Do severně orientovaného prostoru použijte teplé tóny žluté nebo oranžové. Dejte si také pozor, abyste to s celkovým množstvím barev nepřehnali. Obvykle se používají maximálně čtyři. Jedna základní barva stěn jako největší plochy, a tři doplňkové, které se promítají na ostatním vybavení.
Jak si kdo ustele, tak se vyspí
Dobrému spánku výrazně napomohou nejenom kvalitní matrace, ale - pro někoho možná poněkud překvapivě - také lůžkoviny. Obojí vybírejte s ohledem na zdravotní stav. Je lepší investovat do kvalitního polštáře, který vhodně podpírá krční páteř, než se ráno probouzet s bolavou hlavou. Deky by měly být prodyšné, aby zamezovaly nepříjemnému nočnímu pocení, což platí také o povlečení, které se dá pořídit i v antialergické variantě. Důležitá je rovněž teplota v místnosti, která by se měla pohybovat kolem 18 až 20 stupňů. Nezapomeňte vyvětrat, nejlépe před spaním.
Emma Hildová