Plánujete nebo nově zařizujete koupelnu a nemůžete se rozhodnout, zda zvolit vanu nebo sprchový kout? Zásadní roli má v takovém rozhodování samozřejmě velikost koupelny. Pokud velikost není problém, můžete se rozhodnout i pro obojí. Vždy je ale dobré znát výhody a nevýhody obou možností.
Někdo nedá dopustit na dokonalý relax v horké vaně se spoustou pěny, někdo to považuje za ztrátu času a dává přednost rychlému každodennímu sprchování, které může být odbyté i za pár minut. Pokud jsme nuceni zvolit jen jednu variantu a sprchování máme stejně rádi jako koupání ve vaně, můžeme si sepsat, a tak lépe zvážit všechna pro a proti.
Relax nebo znatelná úspora?
Odpočinek a uvolnění v horké vaně po uspěchaném a náročném dni je samozřejmě k nezaplacení. Pokud však bude vícečlenná rodina používat vanu každý den, bude brzy k nezaplacení i vaše celková spotřeba a ohřev vody. Pro jedno běžné vykoupání totiž spotřebujeme cca 110 litrů, naopak během pětiminutové sprchy nám proteče jen zhruba 40 až 50 litrů vody, což je znatelný rozdíl. Sprchové hlavice navíc můžeme opatřit úspornými tryskami. Sprchování pak také samozřejmě ušetří čas a podle odborníků je i hygieničtější než koupání ve vaně. Pokud si uvolňující koupel ve vaně přesto chcete dopřávat, doporučuje se omezit ji na občasná využití v kombinaci s častějším sprchováním.
Masážní vana jako alternativa domácí vířivky
Na trhu jsou v současné době nejrůznější masážní vany s relaxačními proudy a tryskami. Pokud se nemůžete rozhodnout mezi vanou či sprchovým koutem, a vaše koupelna přitom není z nejmenších, vhodnou volbou může být pohodlná vana s vysokou zástěnou, která je skvělá pro koupele i pohodlné rychlé osprchování. K vaně pak můžete přidat sprchovou hadici s úsporným průtokem vody. Pokud nemáte místo na vířivku, ale láká vás možnost hydromasáží stejně jako ve vířivce, dokonalou alternativou je masážní vana, která nabízí dokonalé celkové uvolnění a odreagování, a přitom dobře poslouží i k běžné hygieně. Masážní vany jsou i krásným a dominantním designovým prvkem do koupelny, kde si navíc, stejně jako ve vířivce, můžete užít relaxaci ve dvou. Pokud jde o vířivku, náklady na její provoz jsou u každého typu jiné, záleží také na dalším zateplení a ochraně vířivky, jejím umístění a okolních teplotách.
Je libo sprchu s tryskami či s vodopádem?
Proces sprchování je v dnešní době skutečně plný nejrůznějších vychytávek, které uspokojí i ty nejnáročnější. I ve sprše si můžete dopřát příjemný relax, navíc ve spojení s vodní masáží, která uvolní vaše ztuhlé svalstvo. Sprcha se speciální hlavicí pro průtok vody v podobě vodopádu nebo s masážními tryskami je vhodná pro domácí sprchové kouty i jako příslušenství k saunám. Koupelnu můžete také vybavit kompletním hydromasážním boxem, jehož cena v základním provedení začíná na cca 10 000 Kč.
Kolik stojí hydromasážní vany?
Zhruba od deseti do stovek tisíc korun, za ty nejluxusnější typy. Průměrná cena celého systému včetně vany je kolem dvaceti tisíc korun. Doporučuje se volit produkty od značkových výrobců, levnější typy mohou být nadměrně hlučné i extrémně poruchové. Celková životnost hydromasážní vany závisí především na způsobu používaní a kvalitě údržby. Samotný masážní systém můžete nechat nainstalovat v podstatě do všech typů van, včetně rohových. Cena je však se vším, co to obnáší, včetně její demontáže a dopravení k výrobci srovnatelná s nákupem nové vany, která již hydromasážní systém obsahuje.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock