V koupelně sice obvykle netrávíme mnoho času, ale je to prostor určený pro všechny členy rodiny, a tak je tu jistě stále co uklízet, čistit, omývat a dávat do pořádku. Základní péče o koupelnu přitom nemusí být složitá ani vyčerpávající, stačí si efektivně rozvrhnout, co je nutné udělat každý den, co jednou za týden a co párkrát do roka.
Koupelna a toaleta jsou prostory úzce spojené s naší osobní hygienou, i my sami se určitě chceme každý den mýt a česat v čisté, lesklé a voňavé koupelně. Díky vlhkosti je to zároveň prostor náchylný k tvorbě plísní a vodního kamene. Na opomíjených místech se mohou snadno množit bakterie.
Každodenní minimum pro vaši koupelnu
Umýt po sobě umyvadlo a opláchnout vanu od nečistot po každém použití by mělo být samozřejmostí, stejně tak použití záchodové štětky v případě potřeby. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost také čistotě zubních kartáčků a kelímků, zvláště u dětí. Kelímky bychom měli po každém použití pečlivě vymýt, stejně tak kartáčky, ať už jde o elektrické nebo manuální, na kterých se jinak udržuje voda a vzniká vodní kámen. Někde by měl být také vymezen prostor úklidovým prostředkům speciálně pro koupelnu, jsou to např. houbička, WC čistič, hadříky, štětka na záchod, multifunkční čistící přípravek, mop na podlahu, čističe na sklo apod.
Větrání v koupelně
Ovětrávání vlhkosti je nadmíru důležité, chceme-li předejít tvorbě nevzhledných, zdraví ohrožujících a někdy i těžko odstranitelných plísní. Koupelny jsou vlhkostí extrémně ohrožené a pouhé větrání okny tam obvykle nestačí. Je proto vhodné nainstalovat v koupelně ventilátor. Moderní modely ventilátorů umí nejen odsávat vzduch z koupelny, ale mají v sobě i čidla na detekci vlhkosti. Mohou se tak spouštět automaticky, podle stoupající vlhkosti v koupelně. Tyto moderní ventilátory jsou také velmi elegantní a rozhodně je nemusíte schovávat do zakrytých výklenků nebo skříněk. Budou estetickým a zároveň nezbytným doplňkem vaší koupelny.
Péče o vanu a sprchový kout
Péče o vanu není vždy stejná a závisí na materiálu, z kterého je vyrobena. Pokud je například ze smaltu a porcelánu, použijte jemný čistící přípravek a měkký hadřík, jinak by se mohl povrch vany poškodit. Pak opláchněte horkou vodou. Akrylovou vanu je vhodné přeleštit, na vanu z laminátu použijte tekutý přípravek na mytí nádobí. Pokud máte doma sprchový kout s dveřmi, jistě vás často trápí spousta usazenin vodního kamene, který tu vzniká z tvrdé vody. Pomůže vám docela obyčejný ocet, který nechte na těchto místech třicet minut působit a potom dobře opláchněte. Ani sprchový kout se závěsy se nevyhne nečistotám. Tyto závěsy lze udržovat v čistotě poměrně snadno, stačí je např. jednou za měsíc namočit do bělícího roztoku, opláchnout a potom jednoduše vyprat v pračce.
Rez a špína v okolí vany a ve spárech dlaždic
Rzi se zbavíte pomocí čistícího prostředku na vany, který bezpečně odstraní i vodní kámen. Na akrylový povrch používejte čistidlo s krémovou konzistencí, aby nedošlo k poškrábání. Na smaltovaný povrch použijte prostředek speciálně určený na smalt. Těmto procedurám bude dobré se věnovat podle potřeby, alespoň jednou za měsíc. Podlahu stírejte jednou za týden a věnujte také čas údržbě koberečků.
Jak si doma vytvořit koupelnu ve stylu wellness?
Zrcadla a koupelnové baterie
Kohoutky otřete navlhčeným hadříkem po každém použití, budou se lesknout a zářit čistotou. Usazený vodní kámen stačí podle potřeby vydrhnout citronem, opláchnout a vyleštit. Se špínou a nánosy, které jsou okolo kohoutků, vám pomůže krémové čistidlo. Nezapomeňte na pravidelné leštění zrcadel, které jsou celkovou vizitkou vaší koupelny. Používejte prostředky na mytí oken.
Záchodová mísa
I záchodová mísa potřebuje údržbu a péči. Štětkou záchod čistěte každý den, záchodové prkénko stačí umývat jednou týdně. Mísu čistěte k tomu určeným WC čističem s desinfekcí, který obsahuje účinné látky i proti vodnímu kameni. Pravidelně otírejte i nohu záchodové mísy, na které se usazuje prach a špína, ale mohou na ni stékat i nečistoty ze spodní části sedátka. Používejte nejrůznější záchodové vůně, například gelové nebo závěsné, které účinně potlačují pachy a přitom šetrně čistí.
Skříňky a výklenky pro mycí potřeby
Výklenky nad vanou nebo závěsné skříňky a poličky na zdech koupelny jsou dokonalými lapači prachu a nečistot, nesmíme proto zapomenout je řádně umýt, alespoň jednou týdně. Všechny prostředky na mytí vyndejte a otřete jejich spodní části, pak vraťte na místo, které jste předtím vytřeli do sucha. Zbytečně neskladujte prázdné či téměř prázdné lahvičky od šamponů, sprchových gelů či parfémů. Zabírají místo, kterého v koupelně nebývá moc a stěžují vám úklid. Nezapomeňte jednou za čas otřít také koupelnová svítidla.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock