Malé pokoje mohou působit uzavřeně a my se v nich můžeme cítit nepříjemně. Proto je důležité vhodně zvolit nejen vybavení, ale také barvy, do nichž takový prostor budeme ladit. Pokud totiž šikovně zkombinujeme některé faktory, může náš domov vypadat mnohem větší, než ve skutečnosti je. Poradíme, jak na to.
Přirozené světlo, minimalismus a správné uspořádání nábytku i doplňků. Tak by se v kostce dalo shrnout, jak opticky zvětšit interiér. Drobné detaily hrají roli stejně jako celkový dojem jednotlivých místností a také pořádek, který by v malém bytě rozhodně měl panovat. Když se všude povaluje moc věcí, působí to přeplněně a přesyceně, což je přesný opak toho, co u malého prostoru chceme. Které faktory nám tedy pomohou opticky zvětšit jakoukoliv místnost?
1. Světlé barvy a chytré kontrasty
Světlé barvy, jako je špinavě bílá, prachově modrá, světle šedá a šalvějově zelená, více odrážejí světlo, jsou reflexnější než barvy tmavé. To maximalizuje účinek přirozeného světla a prostor díky tomu vypadá větší a jasnější. Tmavé barvy naopak mají tendence světlo pohlcovat, což místnosti opticky ubírá na velikosti. Pokud tedy chcete malé místnosti dodat dojem velikosti, zvolte na stěny barvy jako je bělavá, světle modrá a zelená. Zajímavého efektu navíc dosáhnete, když obložení stěn a lišty namalujete ještě světlejší barvou než stěny. Takovým přístupem stěny vizuálně ustoupí dozadu a pokoj se bude jevit ještě větším.
2. Kreativní osvětlení
Přirozené světlo otevírá a zvětšuje interiér každé místnosti, takže je skvělé, když jej dovnitř proudí co nejvíce – velká okna propojují místnost s venkovním prostorem a vnitřek díky tomu působí skutečně rozsáhle. Pomoci si ale můžete také chytře vybranými a šikovně rozmístěnými svítidly, která nedostatek přirozeného světla vyrovnají. Možná vás překvapí, jak velký rozdíl dokáže tak malý doplněk vytvořit. Dobré také je nechat okna, pokud možno, volná, netlumit je závěsy nebo těžkými roletami – to vše jen interiéru ubírá na světle a opticky jej zmenšuje.
Jak naložit s malým prostorem? Méně bývá více…
3. Minimalismus
Malý prostor přesycený množstvím věcí vypadá chaoticky, neuspořádaně a zahlceně. Nic nedává malému prostoru dojem stísněnosti více než příliš mnoho věcí. Když je naopak úhledně uspořádáte, dáte každé své místo, bude prostor vypadat uspořádaně a otevřeně, což mu přidá na velikosti. Minimalismus byste měli uplatnit i na zdi malých pokojů – nezakrývejte je spoustou obrázků, mnohem lépe zafunguje jeden velký. Co nejprázdnější by měla být i podlaha – malým místnostem nesluší koberce, protože podlahový prostor opticky zmenšují.
4. Použijte zrcadla
Také zrcadla přidají pokoji na velikosti, dodají totiž iluzi hloubky a odrážejí přirozené i umělé světlo, takže místnost projasňují ve dne i v noci. Zaměřte je na ohnisko, které by každá místnost měla mít – je to její střed, kolem kterého se zde koncentruje dění i nábytek (v obýváku pohovka, v jídelně stůl, v ložnici postel). Když zrcadlo umístíte vedle okna, bude odrážet vnější svět, což interiéru dodá velikost. A nemusíte volit pouze zrcadla klasická, může se jednat i o zrcadlové dveře u skříně, zrcadlo zabudované do podlahy…
5. Správně zvolený nábytek
Klíčovým způsobem, jak místnosti dodat na velikosti, je i volba nábytku. Do malých prostorů se skvěle hodí multifunkčně využitelné kusy – například truhla, kterou lze zároveň využít jako konferenční stolek, rozkládací pohovka nebo postel s úložnými zásuvkami. Skvělým nápadem je také rozkládací jídelní stůl nebo skládací pracovní stolky.
6. Vhodné uspořádání
Když už nábytek dobře vyberete, měli byste jej ještě správně uspořádat. V malém bytě pro maximalizaci otevřenosti prostoru umístěte větší kusy nábytku ke stěnám a neblokujte průchozí oblasti. Pamatujte také na to, že když jednotlivé kusy nábytku a doplňků blokují výhled do místnosti, interiér potom působí stísněně.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock