Vytvořit příjemné stylové bydlení, kam se budeme rádi vracet, je snem mnoha lidí. Aby zařizování dopadlo podle představ, je důležité velmi pečlivě plánovat, a to obzvlášť v malometrážním bytě, kde je každá chyba hned vidět.
Existuje pár šikovných vychytávek, které vám pomohou se vypořádat i s malým prostorem, kde je nutné počítat s každým centimetrem. Základem je volba odpovídajícího nábytku, správná práce s barvami a světlem a další zdánlivé maličkosti, které podstatně ovlivňují kvalitu bydlení v malém bytě.
Pozor na výrazné barvy
Podle designérky Lenky Hlaváčkové Schubertové je důležitá správná volba interiérových odstínů. Ideální jsou tlumené a světlejší tóny, které prostor nejenom opticky zvětší, ale dají se snadno obměňovat barevně výraznějšími doplňky.
Tabu je masiv
I když je nábytek z masivu krásný a dodává interiéru příjemnou atmosféru, do malého bytu se pro svou mohutnost nehodí. Daleko lepší budou nízké otevřené skříňky nebo poličky ve světlých odstínech, které působí odlehčeným dojmem.
Světelné hrátky
Je důležité, aby byt působil vzdušně a nevyvolával pocit stísněnosti. Jednotlivé pokoje můžete snadno projasnit a opticky zvětšit například správným umístěním kvalitních svítidel. Centrální zdroj osvětlení je třeba doplnit menšími lokálními světly. Pomůže i barevné sjednocení všech podlah v bytě nebo instalace zrcadel.
Kam s věcmi?
Jestliže chcete, aby místnosti působily prostorně, potřebujete vhodně vyřešený úložný prostor. Dobrou službu odvedou vestavěné skříně vysoké od podlahy až ke stropu, které pojmou nejenom oblečení každodenní potřeby, ale i sezónní věci. V malém bytě mohou být právě skříně jedním z vybavení, jež bude vhodnější si nechat zhotovit na míru. I přes počáteční investici se vám tento krok rozhodně vyplatí. Ukládat můžete i pod postel, do volných nik, pod zkosené stropy apod.
Nezbytný pořádek
Právě v malém prostoru je nutné průběžně likvidovat nepořádek, protože je na něj zkrátka víc vidět. Jenže ne vždycky uhlídáme to, aby si například děti v předsíni srovnaly boty do botníku jak na přehlídce. Místo otevřených polic je proto lepší dát přednost uzavřeným skříním, které působí čistým uklizeným dojmem.
Pohodlí na prvním místě
I když je třeba s menším prostorem pracovat opatrně, není důvod, abyste se vzdali pohodlí, jež nabízí vhodný nábytek či další vybavení. Základ obývacího pokoje, který bývá v garsoniéře či 2+kk ten nejdůležitější, by měla tvořit pohovka, nejlépe světlá a rozkládací. Podle velikosti prostoru ji pak lze doplnit hezkým designovým křeslem anebo větším počtem taburetek. K posezení patří také konferenční stolek. Ten se na malé ploše řeší buď stohovatelnou variantou, kterou lze dle potřeby rozložit na více menších stolků, anebo stolkem na kolečkách.
Chytré vychytávky
Obytný prostor by měl být co nejpraktičtější. V malém bytě se tak budou hodit praktické vychytávky, které usnadní pohyb i práci. V kuchyni to mohou být například skládací židle nebo sklopný jídelní stůl. Takto velký byt většinou obývá jeden či dva lidé, takže vám místo velké plotýnky, která zabere na pracovní desce spoustu místa, bude stačit dvouplotýnková varianta. Hodně plochy ušetří i posuvné dveře, které sice možná představují finančně i technicky náročnější řešení, ale leckdy i dva metry navíc se hodí.
Emma Hildová