Koupelna se v posledních letech stala plnohodnotnou součástí domácího interiéru. Užíváme ji nejenom pro základní potřeby, ale také jako prostor pro relaxaci. Není divu, protože zařídit si takové soukromé wellness už dnes není nijak složité.
Stavíte novou koupelnu či rekonstruujete stávající? Proměňte ji v domácí lázně, které vám nabídnou dokonalý odpočinek po náročném pracovním dni, ale také uleví při různých zdravotních obtížích. Základem je harmonické prostředí, ve kterém se budete cítit dobře. Líbí se vám barvy? Jděte do nich. Máte rádi přírodu? Ani v koupelně se jí nemusíte bát. Materiály vhodné do takto zátěžového prostředí nabízejí design kamene, dřeva, betonu, cihly. Pokud jde o nábytek, nebojte se exotických dřevin, které jsou vysoce odolné proti vlhkosti. Trendy jsou velkoformátové dlaždice a obklady. Vzhledem k minimu spár jsou navíc i praktické. Ve wellness koupelně by samozřejmě nemělo chybět ani vhodné osvětlení, živé květiny nebo voňavé relaxační oleje.
Základ domácího wellness
Nejdůležitější vybavení v relaxačně pojaté koupelně tvoří hydromasážní vana, box nebo panel. Je pravdou, že finální výběr vždy závisí především na velikosti koupelny a také finančních možnostech, ale ať už se rozhodnete pro jednu, druhou či třetí možnost, vždy se dá vybrat model, který nabízí plnohodnotnou péči. Další věcí, na kterou je třeba při volbě hydroterapie myslet, je fakt, že součástí hydromasáže jsou kompresory, čerpadla a motor. A ty při provozu vydávají hluk. Aby na vás sousedi neklepali při každé takové wellness chvilce, pečlivě vybírejte vlastní vanu. Pro tento systém jsou vhodné modely s technologií PU Plus, kdy se místo běžné sklolaminátové vrstvy používá tvrdá polyuretanová pěna. Taková vana totiž vykazuje jedinečné zvukové izolační vlastnosti a navíc je pevná. Jestliže dáváte přednost sprchování před koupáním, neznamená to, že byste si i v tomto případě nemohli dopřát hydromasáž. Řešením jsou hydromasážní panely, které se instalují do sprchového koutu, a to jak na rovnou stěnu, tak i do rohu. Rozmanitější možnosti sprchovacího rituálu nabízejí hydromasážní boxy. Pokud rádi chodíte do sauny, zamyslete se i nad přídavným zařízením páry.
Jak funguje hydromasáž
Vanové hydromasážní systémy pracují na stejném principu, kdy vodu ve vaně nasává sací koš do čerpadla a následně vstřikuje zpět do vany cíleně umístěnými tryskami, které směřují na vybrané partie těla. Rozdíl mezi jednotlivými vanami je hlavně v tryskách – jejich počtu, umístění a druhu. Trysky, jež vytvářejí proud vody a vzduchu, sice zaujímají fixni pozice, ale směr proudu se dá regulovat manuálně podle toho, kterou část těla chcete masírovat. Celý systém se ovládá buď pneumatickým spouštěčem, nebo elektronicky.
Pokud jde o zdravotní účinky, hydromasáž napomáhá k prokrvování a regeneraci svalů a tkání. Kromě toho zlepšuje krevní oběh a zmírňuje svalové křeče.
Bublinky
Stejně jako se líbí bublinky ve vaně dětem, ocení je i dospělí, a to hlavně proto, že se jedná o velmi příjemnou záležitost. Bublinková, lépe řečeno perličková koupel, které se také říká air masáž, nabízí další možnost, jak si zpříjemnit domácí lázeňskou pohodu. Během této procedury z trysek umístěných ve vaně stoupají k hladině miliony malých vzduchových bublinek, perliček, které působí na pokožku těla jako jemná masáž. Perličkovou koupel byste si měli pravidelně dopřávat, pokud máte potíže s krevním tlakem a lymfatickým systémem. Tuto lázeňskou proceduru si navíc můžete vylepšit přídavkem různých bylin nebo éterických olejů, které znásobí povzbuzující účinky koupele a navíc vše kolem krásně provoní.
Hydromasážní boxy a panely
Jak už jsme zmínili, ne každý má v oblibě koupel, ale naopak si užívá sprchování, kromě toho je to šance i pro majitele malých koupelen. Hydromasážní box je v podstatě uzavřená kabina se stropním kloboukem, ve kterém může být nainstalovaná hlavová sprcha nebo osvětlení, případně obojí. Po obvodových stěnách boxu jsou rozmístěné masážní trysky a nechybí ani ruční sprcha. Pro větší pohodlí bývá v kabině umístěné také sedátko a odkládací polička pro mycí prostředky. Smyslové požitky nabízí různé proudy vody, ať již v podobě tropického deště, vodopádu, či chladivého mlžného oparu. Součástí hydromasážního boxu bývá také pára, která dovede tento relaxační rituál k naprosté dokonalosti. Luxusnější varianty rovněž umožňují přehrávání hudby, některé dokonce telefonování.
Díky snadné montáži, která nevyžaduje stavební úpravy, a finanční dostupnosti je hodně oblíbený sprchový panel. I ten nabízí hlavovou a ruční sprchu a různý počet masážních trysek. Pozor, ne všechny modely se dají montovat jak na stěnu, tak do rohu, proto se vždy u prodejce informujte na konkrétní model.
Léčba světlem
Možná jste už slyšeli název chromoterapie, který pochází z řeckého slova chromos neboli barva. A možná vám je více známé pojmenování colorterapie. Jde o jednu a tu samou věc, a sice léčbu pomocí barev a světel. Tuto nejstarší léčebnou metodu na světě používali už dokonce staří Egypťané, Řekové a Číňané. Její základní prvek představuje v současné době LED osvětlení, které působí uklidňujícím dojmem a napomáhá tak příjemné atmosféře během celého relaxačního procesu. Chromoterapie celkově posiluje organismus, zmírňuje stres a podporuje vnitřní klid a harmonii. Světlo a barvy podporují životní energii a pozitivní náladu. Kromě toho pozitivně ovlivňují schopnost soustředění i celkovou psychickou odolnost, která, jak známo, souvisí i s odolností fyzickou.
Text: Emma Hildová
Foto: GROHE
Foto: Bette