Instalace sanitárních zařízení v malých koupelnách se jeví jako věc poměrně nelehká. Existují ale triky, které pomohou sladit design s prostorem a funkčností a maximálně usnadnit budoucí údržbu.
Instalatérství hraje v oblasti koupelen důležitou roli, protože pokud není správně nastaveno, může způsobit katastrofu. Bez ohledu na velikost prostoru by sanitární zařízení mělo být plně funkční. Jejich navržení může být obzvláště obtížné v malých koupelnách, kde jsou omezující kapacity místnosti. Co je složité ale nemusí být nemožné.
Jak renovovat malou koupelnu?
1. Spojte se s instalatérem
Přemýšlíte o renovaci malé koupelny? Ideální je oslovit instalatéra, a to zejména v případě, že se chystáte přemístit příslušenství třeba z jedné strany místnosti na druhou. Odborník na slovo vzatý zkontroluje, zda je vše v dobrém stavu a nastaveno tak, jak by mělo být. Předejdete tak budoucím problémům a potížím nejen s údržbou, ale i funkčností. Je vodovodní potrubí v pořádku nebo je nutné jej vyměnit? A co odpad? Zpětná vazba od instalatéra umožní zvýraznit naléhavé problémy a pomůže nastavit plán renovace.
2. Zkontrolujte potrubí
U instalatéra ještě chvíli zůstaneme. Pokud se chystáte k radikální renovaci, s níž souvisí i demolice stávajících prostor, rozhodně byste si měli nechat otestovat a případně vyměnit všechna vodovodní potrubí, než začnete budovat nové zdi a stěny. Tento krok by se neměl opomíjet zejména ve starších domech, kde existuje pravděpodobnost zanešení trubek sedimentem, který se může přenést i do kohoutku a způsobit tak v budoucnu významné potíže, na něž se u kohoutku zpravidla nevztahuje záruka.
3. Příslušenství vybírejte podle funkčnosti, ne podle trendů
Výběr kohoutků a dalšího příslušenství je často ovlivněn aktuálními trendy. Je však třeba uvažovat dopředu. Teď se vám sice možná líbí, jak tomu ale bude třeba za 5 let? Experimentovat můžete třeba při volbě kohoutku, u kachliček, vany, umyvadla, zrcadla a dalších už ale takový přístup může být rizikový. Kohoutek totiž hravě vyměníte, s ostatním zmíněným a dalším to ale tak snadné není. Dejte spíše na funkčnost a nadčasovost, která odolává měnícím se trendům a představuje na trhu kvality a designu jakousi stálici.
4. Nejdražší není nejlepší
Co se samotného výběru komponentů týče, pak je jasné, že byste měli volit kvalitu a ne kvantitu. Co je kvalitní ale nemusí být vždy nutně nejdražší. Kupujte příslušenství od renomovaných výrobců, s nimiž máte sami osobní zkušenost, nebo víte, že vyhovují známým či jste na ně opakovaně na různých místech slyšeli dobré ohlasy či četli pochvalné recenze. Zárukou při takové koupi také bude příjemný fakt, že pokud se něco pokazí, náhradní kus či příslušenství k němu by mělo být dobře dostupné a tedy okamžitě nebo velmi rychle k dispozici. Neohlížejte se proto ani tak na cenu, jako na kvalitu, s níž souvisí i úvahy o budoucí údržbě.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock