Udržitelnost je dnes velkým tématem. Nejlepší je začít od podlahy, tedy od sebe, a malými krůčky se dopracovat k vytvoření udržitelného domova, který podpoří dobrý stav životního prostředí i vašeho nitra. Skvělé je, že udržitelné bydlení nemusí být vůbec nákladné a jeho zařízení nemusí být vůbec složité. Jak na to?
Možná trochu futuristicky znějící termín „udržitelnost“ neoznačuje nic jiného než snahu vytvořit něco, co vydrží a nezatíží životní prostředí svým charakterem ani předčasným odchodem. Jinými slovy: udržitelné záležitosti se dají využívat opakovaně a nepodílejí se na zvyšování vytváření odpadu, jímž je dnes naše planeta bohužel stále zahlcována. Princip udržitelnosti může začít každý provádět přímo ze svého domova a nemusí to být vůbec složité. Přinášíme pár tipů, jak začít.
1. Řiďte se sluncem
Zjistěte, jak se slunce pohybuje, a navrhněte svůj domov tak, aby na to reagoval. V létě jej udržujte v chladu pomocí stínění, v zimě v teple tím, že dovnitř pozvete sluneční paprsky.
2. Snižte spotřebu energie
S tím sám o sobě pomůže už první bod zmiňující užívání síly slunce. V závislosti na tom můžete šetřit klimatizaci, topení i světlo. Zvykněte si nepřetopovat a chodit doma více oblečení. Hodně větrejte. Snažte se, aby to u vás doma nevypadalo jako ve Vegas a zhasínejte světla, která nemusejí být rozsvícená.
3. Šetřete vodou
Namontujte si úsporné kohoutky a spotřebiče, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, využívejte odpadní nebo dešťovou vodu a vypínejte vodu, když se během sprchování mydlíte. Nekoupejte se, sprchujte se.
4. Myslete dopředu
Snažte se nepodléhat zbytečně krátkodobým trendům. Zařizujte byt podle vaší nátury, vašeho založení tak, aby ji kopíroval co možná nejdéle. S lehkou nadsázkou řečeno může váš domov zrát a stárnout s vámi, nemusíte ho každých několik let obměňovat, když o něj budete dobře pečovat.
5. Upřednostňujte kvalitu
Kvalita by vždy měla zvítězit nad kvantitou. Kvalita je udržitelná, protože nějakou dobu vydrží. Kvantita je jen hezký kýč, který za chvílí putuje do koše. Pusťte si domů jen (nebo především) odolné věci ze solidních přírodních materiálů. Nehromaďte, učte se vystačit s málem – ale to „málo“ pečlivě vybírejte.
6. Vyberte vhodnou podlahu
Měla by minimalizovat riziko uklouznutí, zakopnutí a pádu. Měla by být taková, abyste se o ni museli co nejméně starat a na péči o ni vynakládat co nejmenší množství prostředků. Ušetřením jednoho ušetříte i druhé, třetí, čtvrté… Co se udržitelnosti týče, všechno souvisí se vším.
7. Pečujte o kvalitu vzduchu
Kvalitu produktů, které k sobě domů pořizujete, posuzujte mimo jiné z hlediska jejich nízké toxicity, tedy mimo jiné toho, jak a zda budou ovlivňovat ovzduší, jež ve vašem bytě panuje. Uvnitř trávíte hodně času, takže by bylo žádoucí, aby předměty, jimiž se doma obklopujeme, ovzduší spíše zlepšovaly než zhoršovaly. Nezapomínejte také větrat a pouštět k sobě domů čerstvý vzduch.
8. Choďte na čerstvý vzduch
Zamyslete se, jak by se dal propojit interiér s exteriérem – jak dostat do interiéru přírodní prostředí, přírodní světlo, jak přecházet zvnitřku ven a naopak. Zastřešené venkovní prostory vám umožní trávit více času venku, na čerstvém vzduchu, což se podepíše jak na zlepšení všeho zdraví, tak i celkové pohody. Není nad to dopřát si snídani na terase nebo balkóně… Nebo svačinu, oběd, večeři… Takové prostory navíc interiér přirozeně ochladí, protože jej zastíní.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock