V posteli strávíme přibližně třetinu života. Měli bychom si proto pořídit takovou, která bude nejenom pohodlná, ale také zdravá. Naše volba může padnout na tzv. kontinentální postel. A jak takové spaní na vysoké noze vypadá?
Komu by se nelíbilo večer pohodlně ulehnout ke spánku, aniž by se zřítil „kamsi k zemi“, vyspat se do růžova, protože ho během noci nic netlačí, a ráno vstát bez nejmenších obav, že se z postele nezvedne. Tolik ve zkratce benefity vysokého spaní, které nabízí kontinentální postel.
Jak vysoko?
Spát budete minimálně ve výšce sedmdesáti centimetrů, což ocení zejména senioři, lidé s potížemi pohybového aparátu a „dlouháni“. Jelikož se kontinentální postele vyrábějí také na zakázku, je možné lůžko přizpůsobit tomu, jaká výška vám bude s ohledem na aktuální potřeby vyhovovat. K pohodlnému uléhání a vstávání připočtěte ještě jeden benefit, a sice čistší vzduch, protože budete ležet výš nad podlahou, na které se drží prach.
Chytré konstrukční řešení
Kontinentální postele staví na chytré konstrukci odrážející potřeby lidského těla. Důležitý je základ tvořený takzvaným boxspringem. Pod tímto označením se skrývá masivní rám a pohyblivé bonelové pružiny. Na ně se umísťuje matrace obsahující další systém pružin. Oba typy vzájemně spolupracují, což vypadá tak, že když se na matraci jakkoli pohnete, boxspringové pružiny sníží tlak na tělo. Váš spánek neovlivní ani převalování partnera, které dokáže na společné matraci poměrně znepříjemnit noc.
Není matrace jako matrace
Kromě toho, že je rám kontinentální postele sám o sobě vysoký, vyšší je i matrace. Ta obsahuje taštičkové pružiny a polyuretanovou pěnu. Používají se také přírodní materiály, například pravé koňské žíně, které zabezpečují v matraci správné mikroklima. Jejich výhodou je, že reagují na roční období. V zimě umí zahřát, v létě ochladit a poradí si s vlhkostí, která způsobuje výskyt nežádoucích mikroorganismů. Stejnou vlastnost nabízí i mykaná bavlna. Na základní matraci patří takzvaný topper, což je další, ovšem podstatně nižší matrace.
Dá se ledacos
I když to vzhledem k tloušťce základní matrace nevypadá, i tyto postele lze upravit jako polohovací. Rovněž se vyrábějí s úložným prostorem, který na malém prostoru určitě přijde vhod. Toto řešení ovšem skrývá problém. Postel s dolní výplní totiž nemůže pořádně větrat. Pokud jde o vzhled, rám lůžka se potahuje látkou nebo kůží. Látka se dá v některých případech sejmout a vyprat, kůži je třeba opatrně čistit. Kvalitní postele mají potahy nesnímatelné. I když jsou látky často ošetřené protišpinivou úpravou, je třeba je při každém převlékání pečlivě vyluxovat a při větším úklidu se držet pokynů výrobce. Musíte tak počítat nejenom s tím, že takto dokonalé lůžko vyžaduje více péče, ale příliš radosti vám neudělá ani cena, která se pohybuje v řádech desítek tisíc korun, u špičkových variant může stát i několik set tisíc.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Interiéry Arfo, Minotti, Flou, JV Pohoda, Schramm