Myčka nádobí může život pořádně usnadnit. Stejně tak ale umí zkazit i tu nejlepší náladu v případě, že svou úlohu neplní tak, jak má. Za tím však nemusí nutně stát pouze vada spotřebiče, ale i chyba lidského faktoru. Jak se k myčce nádobí chovat, aby fungovala bez problémů?
Ani ten nejkvalitnější přístroj nevykonává svou práci precizně, když má špatné řízení. Zdá se, že v případě myčky nádobí neexistuje nic, co by se dalo udělat špatně a co by zamezilo jejímu hladkému chodu a produkování zářivě čistého nádobí. Opak je však pravdou a skutečností je, že za spoustu potíží si mnohdy můžeme sami. Jak se tedy k myčce chovat, aby nám dělala jen radost?
1. Správně ji naplňte
Ano, existuje nesprávný způsob, jak naplnit myčku. Pamatujte, že kam voda nedosáhne, tam nemůže čistit. Proto se před spuštěním myčky ujistěte, že nádobí se nijak nepřekrývá a že všechny kusy jsou uložené spodní špinavou stranou směrem dolů tak, aby k nim voda měla snadný přístup. Pokud máte v myčce koš na příbory, vkládejte do něj vidličky s hroty směrem vzhůru, nože čepelemi dolů a lžíce střídavě tak, aby se do sebe nenořily.
2. I myčka potřebuje čistit
Stejně jako jakýkoliv jiný stroj je i myčka na nádobí mnohem výkonnější, když ji správně a pravidelně čistíte a dobře udržujete. Pokud ve spodní části nebo v rozprašovacím rameni vidíte nějaké zbytky potravin, vyjměte je a postupujte podle pokynů výrobce pro čištění filtru. Jednou za měsíc nezapomeňte zapnout samočistící režim a nechat myčku, aby se sama pěkně umyla zevnitř. Použijte k tomu produkty doporučované výrobcem. Sledujte také, co, zda a jak potřebuje myčka doplnit a pokud signalizuje nedostatek, neváhejte to učinit. To se týká například leštidla.
Malá, velká, tlustá, tenká… aneb jak si vybrat vhodnou myčku
3. Zvolte správné nastavení
Existuje několik dobrých důvodů, proč mají myčky nádobí více možností nastavení. Každý program provádí různé úkoly, a proto je důležité použít pro každý náklad ten správný mycí cyklus. Většina myček je dnes vybavena senzory, které určují, jak moc je nádobí znečištěné, takže odhadnou, kolik vody je třeba použít. I tak je ale moudré následovat pokyny výrobce a nepřepínat myčku nad nutnou mez.
4. Nemyslete jen na nádobí
Myčka je poměrně multifunkční zařízení. Kromě nádobí zde můžete nechat umýt také formičky na cukroví, hračky pro děti, kojenecké lahve a další podobné předměty jako jsou třeba kovové filtry na odsávání nečistot z digestoře. Před vložením jakéhokoliv předmětu do myčky ale raději nejprve prostudujte uživatelskou brožurku a postupujte přesně podle pokynů vydaných výrobcem.
5. Nedávejte do myčky všechno
Že jsou myčky multifunkční neznamená, že do nich patří cokoliv, co vás napadne. To platí i pro kuchyňské potřeby. Na předních příčkách seznamu předmětů nevhodných pro mytí v myčce stojí dřevo a litina. Vkládat byste neměli ani některé cenné kusy skla nebo zdobeného porcelánu, pokud na ně ovšem nemá vaše myčka připravený speciální mycí cyklus (například pro křehké sklo). V opačném případě by totiž například nějaké zdobení mohla snadno poškodit. V podstatě platí, že když je na nějakém kusu napsáno, „že je nevhodný do myčky nádobí“, tak byste jej tam neměli vkládat a měli byste dbát tohoto doporučení. V opačném případě je výsledek na vaše vlastní nebezpečí…
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock