Asi nejspíš víte, že alergici mají určitá omezení, která se týkají stravování, oblékání i celkového životního stylu. Toto onemocnění ale ovlivňuje i výběr bytových doplňků.
Při zařizování bytu obvykle uvažujeme nad spoustou různých drobností, které nám zpříjemní bydlení. Alergik ovšem musí hledět ještě dál, protože i obecně neškodná součást interiéru, jakou jsou například květiny, mu může způsobit zdravotní problémy. Jak by tedy měla vypadat domácnost, ve které se bude dobře žít i lidem trpícím alergiemi.
Snadný úklid
Pečlivě uklizený byt je prvním předpokladem pohodlného bydlení. Naprosto nevhodné jsou takzvané lapače prachu, to znamená textilní potahy na sedacím nábytku, koberce, dečky a spousta dekorací. Při zařizování byste proto měli dát přednost snadno čistitelným povrchům, tedy kožené sedací soupravě, židlím s koženými sedáky, případně opatřeným jiným potahovým materiálem s úpravou, která zamezuje propouštění prachu, takže je stačí jenom lehce setřít. Také podlaha by měla být ze snadno udržovatelných materiálů jako je dlažba, laminát, dřevo, korek apod.
Pokud to jde, vyhněte se záclonám a závěsům. Zastínění snadno vyřešíte s pomocí rolet nebo žaluzií.
Postel bez nezvaných hostů
Roztoči bývají jednou ze základních příčin alergických reakcí. V bytě se nejvíce shromažďují právě v postelové matraci, kde je teplo, tma a vlhko. Lidé trpící alergiemi by proto měli používat zdravotní matrace určené pro alergiky, které jsou vyrobené z materiálů zamezujících vnitřnímu usazování těchto parazitů. Součástí matrace obvykle bývá snímatelný potah a matracový chránič. Důležité je, aby všechny externí složky byly pratelné. Nezapomínejte také na lůžkoviny. Vhodný materiál pro alergiky představuje duté vlákno, které se dá rovněž vyprat. Vyhněte se postelím potaženým textilií. Nejlepší je jednoduchý dřevěný nebo kovový rám s roštem, ze kterých se dá snadno otřít prach. Uvažujete o koupi dnes velmi moderních postelí typu boxspring? Jenže ty většinou bývají potažené látkou, přes kterou prach snadno pronikne dovnitř lůžka a může alergikům působit nepříjemnosti. Lepší variantou proto bude postel opatřená kůží, z níž nečistoty snadno setřete mírně navlhčeným hadříkem.
Čistička vzduchu
Život alergikovi zpříjemníte čističkou vzduchu, a to zejména v pylové sezóně, kdy se alergeny dostávají do interiéru během větrání. Pozor ale na to, že přístroje zvlhčující vzduch vytvářejí podmínky pro roztoče a plísně, a proto bude vhodnější čistička bez zvlhčování.
Nezbytný úklid
V domácnosti, kde bydlí alergik, se uklízí pravidelně a často. Tato činnost vyžaduje zejména kvalitní vysavač, tedy takový, který nebude vířit prach a vracet ho zpět do místnosti. Dobrou práci v tomto ohledu zastanou vodní přístroje, případě s kvalitním HEPA filtrem. Součástí vysavače by měl být klepač. Ten využijete zejména při čištění matrací. Jelikož uklízet je třeba téměř obden, v některých případech i denně, hodně práce vám může ušetřit robotický vysavač, jenž poměrně dobře zbaví podlahy každodenních nánosů prachu. Pokud jde o vytírání, nejlepší je savý mop a hypoalergenní prostředky, tedy bez vonných příměsí.
Text: Emma Hildová
Foto: Hanák – nábytek, iprice.cz, apropos-shop.cz