Podzim je období sklizní, a naši hojnou úrodu ovoce a zeleniny bychom si jistě rádi uchovali co nejdéle. K tomu je však potřeba ji dobře uskladnit. Jak na to, aby zůstala dlouho čerstvá a my tak měli po ruce zásobu vitamínů i v dlouhém období zimy?
Ať už jste si ovoce a zeleninu vypěstovali sami, nebo ji kupujete ve větším množství od lokálních prodejců a farmářů, musíte mít prostory a také vhodné podmínky k jejímu uskladnění. Jedině tak vám vydrží dlouho a v co nejlepší kondici. Skladujeme jen pevnější a tvrdší druhy ovoce a zeleniny, například brambory, mrkev, petržel, celer, řepu, cibuli, tykve, kedlubny, jablka, hrušky a podobně. To ostatní je třeba zpracovat a uchovat například zavařováním, mrazením nebo sušením.
Kde skladovat zásoby ovoce a zeleniny na zimu?
Místo pro skladování zeleniny a ovoce by mělo být tmavé, ale vzdušné, tedy s dobrou cirkulací vzduchu. Velmi vhodné jsou k tomuto účelu sklepy, kde se daří udržovat teplotu mezi 5-10 °C a vlhkost zhruba okolo 80 %. V místnosti, kde skladujete ovoce a zeleninu, by neměly být myši ani hmyz, kteří by mohly snadno uskladněnou úrodu znehodnotit. V této místnosti by také neměly být uskladněny chemikálie, od nichž by plodiny natáhly jejich specifický zápach. Není proto vhodné skladovat naše zásoby ovoce a zeleniny v garážích nebo dílnách, kde tyto věci běžně uchováváme. V domácnostech bez sklepa je ke skladování ideální lednice, zeleninu v lednici uchováváme v k tomu určených spodních šuplících.
Nebaví vás zavařování ovoce a zeleniny? Usušte ho!
Jak připravit sklep ke skladování ovoce a zeleniny?
Pokud máme sklep, je skladování ovoce a zeleniny na zimu vždy jednodušší. I sklep však bude potřeba před uskladněním zásob řádně připravit. Sklepní prostory proto důkladně vymeťte, vydesinfikujte pomocí vápna, v případě potřeby také vystříkejte proti plísním. Přepravky a krabice, ve kterých budete ovoce a zeleninu skladovat, důkladně sterilizujte, a to i v případě, že je koupíte nové. Ovoce ani zeleninu před uskladněním nemyjte, plody mají svou přirozenou ochranu před bakteriemi a plísněmi, která by tak byla zbytečně narušena. Mrkev od hlíny nebo hodně znečištěné brambory jen opatrně otřete kartáčkem. Ovoce a zelenina by měly být od sebe oddělené, aby od sebe vzájemně nevtahovaly vůni, a také proto, že uskladněné ovoce ze sebe uvolňuje ethylen, který způsobuje urychlení procesu zrání, což by mohlo mít na zeleninu, která má větší podíl zeleného barviva (jako je špenát, okurky, brokolice či cukety) neblahé účinky. Je také vhodné sklep během skladování ovoce a zeleniny pravidelně větrat.
V čem nejlépe skladovat ovoce a zeleninu?
Ovoce i zeleninu bude nejlepší skladovat v čistém a prodyšném materiálu, hodí se tak nejlépe přepravky z dřevotřísky, ale mohou být i z plastu, pokud jsou děrované. Využít můžeme i police, kam ovoce a zeleninu vyskládáme, nejlépe do jedné vrstvy vedle sebe. Vrstvení na sebe není vhodné, plody potřebují vzduch a také je takto můžeme lépe průběžně kontrolovat, zda například nezačínají hnít. Veškeré přepravky, krabice či bedýnky před použitím omyjeme a důkladně vytřeme do sucha, stejně tak police, které by neměly být od prachu a nečistot, v nichž se daří choroboplodným zárodkům. Pro kořenovou zeleninu je vhodné připravit nádoby s pískem nebo s pilinami, do nichž můžeme zeleninu naskládat a poté ji zakryjeme. Tím zabráníme jejímu vysušení, zelenina si uchová svou čerstvost, chuť i vůni.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock