Překvapili vás ve vašem šatníku moli, v koupelně rybenky a v kuchyni v míse ovoce zase octomilky? Tito nezvaní hosté se mohou čas od času objevit v každé domácnosti a určitě nejsou důvodem k panice. Vhodný bude důkladný úklid, ale pomohou i jisté přírodní metody, jak se jich zbavit.
Moli se mohou zabydlet ve vašem šatníku, ale můžete si je přinést i z obchodu v pytlíku s moukou. Rybenky zase milují vlhko a tmu, libují si tedy v prostředí koupelen, ale překvapit vás mohou i v kuchyni. Stejně tak octomilky, které se obvykle drží v ovoci, které je přezrálé nebo už začíná podléhat zkáze, ale můžete je zpozorovat i kolem špatně zavřené lahve vína, sklenice piva nebo v odpadkovém koši.
Co k vám domů přiláká octomilky a jak se jich následně zbavit?
Octomilky se slétnou na cokoli nahnilého či nakyslého, což ucítí i na velkou vzdálenost. Je lepší dbát na prevenci než se jim později pokoušet ubránit. Rychlostí blesku se totiž množí. Jsou také nebezpečné vašim potravinám, na které sednou, protože mohou přenášet plísně a kvasinky. Nejlepší prevencí je nenechávat volně nic, co by je mohlo přilákat. Můžete si také vyrobit snadnou past v podobě plastové lahve s trochou ovocné šťávy, piva nebo vína. Octomilky vůni neodolají a v lahvi se utopí. Pomoci může ale i běžný prostředek proti hmyzu.
Zavítaly k vám rybenky? Zbavíte se jich i bez použití chemie
Rybenky jsou drobný světloplachý hmyz, který možná někomu může připadat odpudivý, ale jejich výskyt neznamená pro domácnost nijak závažné ohrožení. Problém ovšem může nastat, pokud se rybenky přemnoží. Jsou obvykle k vidění v koupelně, ve spíži, nebo například v komoře s úklidovým náčiním. Rybenky nesnesou přirozené ani umělé světlo a pro vývoj potřebují také vyšší teploty, přibližně od 22 do 27 stupňů. Živí se hlavně zbytky odumřelé kůže, vlasů a nehtů, někdy spořádají také mikroskopické kousky papíru. Nepohrdnou moukou nebo cukrem. Pokud se přemnoží, můžou poškodit knihy, fotografie, tapety i oblečení. Pomůže pravidelný úklid, časté větrání a vytírání podlah či obkladů do sucha. Zapomínat nesmíte ani na vysušení spárů. Pokud jde o domácí metody jejich vypuzení, dobře fungují nastrouhané brambory, na které se rybenky dobře nachytají. Utíkají také před vůní vanilky.
Moli – postrach nejen vašeho šatníku
Mol v podobě motýlka, tak jak jej známe, není sám o sobě nebezpečný. Těmi pravými záškodníky jsou jeho larvy. Pokud jsou vaše skříně přecpané, temné a málo větrané, a pokud do nich občas uložíte i nošené, nevyprané oblečení, cítí se u vás moli jako vítaní hosté, kterým tu nic nehrozí. Pokud se jich chcete zbavit, udělejte přesný opak. Skříně často větrejte, přeberte oblečení, zabraňte vlhku. Do skříní ukládejte zásadně jen oblečení vyprané. Používejte přírodní lapače molů, na každou hromádku oblečení položte vonný sáček se sušenou levandulí, s rozmarýnem, se skořicí nebo s citrusy. Pro vás příjemné a pro moly odpuzující bude i kostka vonného mýdla. Pokud jde o moly v kuchyni, nenechávejte otevřené pytlíky s moukou, vločkami a podobně, nejlepší je přesypat je z papírových pytlíků do uzavíratelných sklenic. Ve spíži můžete nechat otevřené krabičky s bobkovým listem nebo s hřebíčkem, jejich vůně moly neláká, naopak je odpuzuje.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock