Máte pocit, že se váš byt či dům neustále koupe v nánosech prachu? Máte špinavé ponožky, když se odvážíte projít se bez papučí? Cítíte doma zatuchlinu, takový ten pach staroby, i když jste se nastěhovali poměrně nedávno? Hyzdí vaše koberce tmavá místa v oblastech, kde jsou nejvíce vytížené? Možná neumíte správně vysávat.
Špatné vysávání zanechává na podlaze spoustu nečistot a prachu. Ty se hromadí a mohou časem začít páchnout, protože se v nich daří havěti jako jsou roztoči a další parazité. V průběhu času se špína zažere do vláken koberců a může se s nimi trvale spojit. Neklesejte ale na mysli, správné vysávání a sezónní šamponování to může napravit, a nejen u koberců.
Vysávejte alespoň jednou týdně
Nejprve je ale nutné přestat chápat vysávání jako pouhý pohyb tam a zpátky, a navíc provedený tím nejrychlejším tempem, abychom jej měli co nejdříve za sebou a mohli si odškrtnout, že máme splněno. Základem je vysávat alespoň jednou týdně, pokud máte děti, které si hrají na zemi, nebo domácí mazlíčky, měli byste se této záslužné činnosti věnovat dvakrát do týdne. A jaké zásady tedy dodržovat, aby vysávání přinášelo kýžené efekty?
1. Připravte prostor
Pokud máte závěsy, zatřeste jimi, abyste uvolnili prach, a počkejte několik minut, než se usadí. Poté jej setřete z nábytku a zameťte. Seberte ze země velké nečistoty, hračky a další předměty, které se zde povalují. Jednou za měsíc přemístěte také malý nábytek, abyste mohli vysát i pod ním.
2. Zkontrolujte vysavač
Abyste dosáhli co nejlepšího sacího výkonu, ujistěte se před zapnutím vašeho zařízení, že je v něm umístěný koš nebo sáček prázdný a že kartáč neobsahuje vlasy ani jiné nečistoty, které by snižovaly jeho funkčnost. Pokud si před zahájením vysávání uděláte čas na vyčištění vakua, výsledný výkon posunete o další úroveň.
3. Nezapomínejte na hrany
Hlava vysavače není náhradou za štěrbinový nástavec sloužící k vysávání spodních stran nepohyblivého nábytku a prostorů, které jsou špatně dostupné. Hrany byste měli vysávat nejméně dvakrát do měsíce, ideálně však každý týden.
4. Dostaňte se i pod nábytek
Ano, pod vyvýšeným nábytkem, jako jsou pohovky, křesla nebo regály, se také hromadí prach. A v poměrně hojném množství. Pokud se pod něj nemůžete dostat, vyměňte nástavec a vyberte vhodný typ, abyste se dostali, kam potřebujete. Pod nábytkem byste měli vysávat alespoň jednou za měsíc.
5. Vyberte správnou výšku
Některé vysavače umožňují přizpůsobit výšku podtlakové hlavice charakteru podlahy. Jiné nabízejí pouze možnost odlišit tvrdou podlahu a koberec. Ať tak či tak, změňte nastavení tak, aby odpovídalo povrchu, který čistíte. V opačném případě nebude sací výkon dostatečný a nebude vykonávat svou funkci efektivně.
6. Pracujte oběma směry
Pokud se na koberec podíváte pozorně, uvidíte, že vlákna jsou zkroucená do smyčky. Tyto smyčky jsou špinavé z obou stran, takže vysávání pouze jedním směrem je dostatečně nevyčistí. Chcete-li správně vysávat, vysávejte po celé místnosti nejprve zleva doprava, poté se otočte a pracujte z pravého úhlu, abyste vlákna čistili ze všech směrů. V oblastech s vysokým provozem je dobré tento postup opakovat dvakrát.
7. Zpomalte
I když se kartáče vašeho vysavače otáčejí rychle, stále potřebují šanci udělat svou práci dobře. A k tomu vyžadují čas. Proto vysávejte pomalu, aby měly čas na zvednutí chlupů a prachu. Ujistěte se také, že se vaše tahy překrývají s vakuem.
Časová vklad se vrátí i s úroky
Pokud vám nastíněný postup připadá zbytečně náročný, zamyslete se nad tím, jak drahá je nová podlaha nebo koberec. Určitě nakonec dojdete k tomu, že je nákladově efektivnější každý týden správně vysávat a zbavovat koberce nevzhledných skvrn než každých několik let vyměňovat podlahu.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock