Venkovní kino pod širým nebem, s hvězdami nad hlavou, teplým větříkem ve vlasech, nezaměnitelnou vůní prázdninové pohody (i pro ty, co už prázdniny dávno nemívají), to vše k létu neodmyslitelně patří. Skvělé je, že to všechno si můžete dopřát v pohodlí domácí zahrady. Jak si doma na zahradě udělat letní kino?
Venkovní letní promítání je velmi oblíbené a není se čemu divit: neopakovatelnou atmosféru teplých večerů jindy než v létě nezažijete a když se k tomu připojí dobrý film, dobrá společnost a dobré jídlo a pití, může letní pohodu zkazit snad už jen deštivé počasí: v takovém případě bývá nutné promítání zrušit, nebo se přesunout dovnitř. Pokud si ovšem pohlídáte předpověď, třeba podle radaru, nemusíte se takového zhatění obávat. Stačí si připravit vše potřebné a pustit se do tvorby vlastního letního biografu. Jak na to?
1. Najděte to správné místo
Ať už na zahradě, balkóně, terase nebo střeše, zajistěte pro chystané promítání kus země, která je suchá a chráněná před větrem. K ozdobení prostoru můžete použít světélka, před samotným promítáním je ale nezapomeňte vypnout, aby nezasahovala do obrazu. Pokuste se také vybrat místo, kde se od plátna nebude odrážet pouliční nebo domácí osvětlení.
2. Investujte do projektoru
Dříve platilo, že slušné projektory byly nesmírně drahé a mohly být použity pouze v zatemněných oblastech – což byla podmínka, jíž se dalo stěží dosáhnout v obývacím pokoji, natož pak venku na zahradě. Nejnovější modely jsou však dostatečně jasné pro použití v ne plně zatemněném prostředí (ačkoliv samozřejmě musíte počkat, až se setmí), jejich ceny také prudce klesly. To znamená, že dnes seženete poměrně kvalitní projektor za docela slušnou cenu. Skvělé je, že jsou také tišší a kompaktnější než jejich hluční a těžcí předchůdci, takže si nemusíte dělat starosti s náročnou instalací nebo s tím, že vám otravné vršení zkazí dramatické okamžiky.
3. Připojte projektor ke zdroji
Jako zdroj pro připojení můžete použít prakticky cokoliv: DVD nebo Blu Ray přehrávač, notebook nebo zkrátka jakékoliv streamovací zařízení, které s projektorem spojíte prostřednictvím HDMI kabelu. Pro skvělý zvuk můžete připojit i reproduktory nebo si pořídit model s technologií Bluetooth, jejž není třeba připojovat prostřednictvím kabelu.
4. Dejte vzniknout obrazu
Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je připevnit k čemukoliv bílou plachtu, kterou je třeba dobře zajistit, aby se nezmítala ve větru a nenarušovala vám tak podívanou. Jako stojan může posloužit třeba dodávka, speciální rám nebo dva stromy stojící od sebe v potřebné vzdálenosti.
5. Udělejte si pohodlí
Když máte hotovou práci, můžete se věnovat zábavě: zkrátka přichází čas na to, abyste si pro sebe a pro své hosty, pokud nějaké pozvete, vytvořili pohodlné sezení. Na trávník můžete rozložit karimatky nebo podložky, které ochrání před vlhkostí, a na ně posléze položit polštářky, podsedáky, deky, spacáky, sedací pytle, zkrátka cokoliv měkkého, na čem se vám bude dobře sedět nebo ležet a vychutnávat atmosféru. A k pohodlí patří i hostina, takže připravte popcorn nebo jiné oblíbené občerstvení, umíchejte domácí mojito nebo domácí limonádu se spoustou ledu a čerstvého ovoce!
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock