Čistá okna jsou vizitkou každé domácnosti a je určitě příjemné dívat se jimi ven do ulice nebo do zahrady, aniž by vám kazila dojem viditelná špína, šmouhy, nečistoty a prach. Nepatří to však k nejoblíbenějším činnostem hospodyněk, proto obvykle uvítají jakýkoliv způsob, jak si tuto práci zjednodušit a hlavně, nestrávit při ní celý volný den.
Na mytí oken si naplánujte dostatek času, odstraňte dekorační předměty a pokojové rostliny z parapetů, aby vám nepřekáželi. Na vlastní bezpečnost je třeba myslet především. K mytí oken patří samozřejmě i jejich bezprostřední okolí, to znamená odstranění pavučin z rohů a okolních stěn, umytí parapetů, setření prachu z garnýží a očištění žaluzií. Pak už přichází na řadu rámy a samotná skla. Jak na to?
Kdy se pustit do mytí oken?
Možná jste přesvědčeni o tom, že slunné počasí je pro mytí oken ta nejlepší doba, ve skutečnosti tomu tak ale není. Pro umytí oken bude mnohem vhodnější den, kdy je pod mrakem, není moc velké horko a do skel nepálí sluníčko. Přípravky na mytí skla totiž na slunci rychle vysychají, což dává vzniknout šmouhám, kterými se při mytí oken zdržovat rozhodně nechceme.
Umytí rámů, klik a skel
Na umytí rámů a klik nám postačí hadřík namočený ve vodě se saponátem. Skla umyjeme pochopitelně z obou stran, doporučuje se použít stěrku s návlekem z mikrovlákna, který namočíme do vody s vhodným přípravkem na mytí skel. Někdo stále ještě nedá dopustit na noviny, ale jde už opravdu trochu o přežitek. Noviny sice dobře pohlcují vodu, ale tiskařská čerň může snadno znečistit bílé plastové rámy a ani sklo nebývá po umytí novinami bez chyby, obvykle zanechávají šmouhy, které jimi zkrátka nedočistíte.
Okna beze šmouh
Na dokonalé umytí oken bez šmouh je potřeba mít správné pomůcky. Potřebujete tzv. „rozmývák“, což je návlek na stěrku s hustým chlupem, ale někdy postačí i obyčejná houbička na nádobí. Na rozmývák nanesete přípravek na mytí skel a důkladně jej rozetřete po skle. Roztíráme krouživými pohyby až do vzniku pěny. Poté použijeme stěrku s gumovým lemem a mycí prostředek z oken jednoduše stáhneme. Nakonec okna vyleštíme utěrkou z mikrovlákna.
Čím umýt okna podle našich babiček
Existují i osvědčené rady, tipy a návody našich babiček, jak si tuto práci co nejvíc usnadnit, a přitom dosáhnout uspokojivých výsledků. Údajně například pomáhá vanilkový pudink, stačí vsypat sáček do pěti litrů horké vody a zamíchat. Po umytí oken touto směsí necháme sklo uschnout a poté důkladně vyleštíme. Jako dokonalé leštidlo dobře poslouží i obyčejný ocet, který působí také jako odmašťovač. Stačí jeden hrnek octa na litr vody. Pokud vám ovšem vadí octový odér, i na to existuje dobrý trik. Stačí přidat do vody s octem například trochu šamponu na vlasy, který směs krásně provoní.
Zubní pasta a jedlá soda na poškrábané sklo
Mohlo by se zdát, že škrábance na skle znamenají nenávratné poškození, i s tím je ale možné si poradit. Na vlhký hadřík naneseme malé množství zubní pasty. Pro náš účel bude vhodné použít zubní pastu s obsahem jedlé sody, a takové, která není na gelové bázi. Nevzhledné škrábance pak vyleštíme krouživými pohyby po dobu zhruba půl minuty. Možná bude nutné tento proces několikrát opakovat. Poté sklo opláchneme čistou vodou a vysušíme papírovou utěrkou. Místo zubní pasty je možné použít přímo jedlou sodu.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock