Chcete pustit psa nebo kočku na postel či pohovku? Jaké jsou možnosti úklidu, odchlupení – co udělat, abyste mazlíčkovi dopřáli, ale netopili se v chlupech?
Jsou roztomilí a jejich pohledu málokdy odoláme. Své o tom jistě ví každý majitel pejska či kočky, který propadl kouzlu jejich laskavých a upřímných očí. Psi a kočky jsou našimi souputníky, nejlepšími zvířecími přáteli, kteří se mnohde a mnohdy staví na roveň ostatním členům rodiny. Je známo, že každé zvíře potřebuje výchovu a s tím souvisí stanovení jasných mezí. Jenže když on se tak krásně dívá… Když chcete psa nebo kočku skutečně pustit na pohovku nebo postel, ale zároveň se nechcete budit vykašláváním chlupů, máte několik možností, jak to udělat. Jak dopřát sobě i zvířeti?
Na vašem rozhodnutí záleží
Na začátku je nutné zopakovat, že jakkoliv může být mazlíček roztomilý, stále je nutné dodržovat jasnou hierarchii a udržovat si ve smečce své vůdčí postavení. Například pro psy je přirozené uznávat člověka jako vůdce smečky a pokud má zvíře velet samo sobě, je nešťastné a frustrované, což se může projevit nejen ničením nábytku, ale také kálením tam, kde by kálet nemělo. Může se zdát, že vyprávíme jiný příběh, pointa je ovšem tatáž: zvíře by mělo vědět, že zda půjde či nepůjde na pohovku nezávisí na jeho, ale na vašem rozhodnutí. Mělo by být vděčné, když ho k sobě nahoru pustíte, ale nemělo by cítit úzkost nebo se urazit, když se vám to z jakéhokoliv důvodu nebude hodit. Na tomto základě můžeme začít stavět nadstavbu, tedy opatření, která vám společné pobývání na měkké sedačce nebo posteli zpříjemní.
1. Pravidelná hygiena
Pro spoustu lidí je představa sdílení společného sedacího nebo lehacího prostoru s chlupatým domácím miláčkem více než lákavá. Ovšem ve chvíli, kdy si uvědomí, co všechno by takové rozhodnutí obnášelo, hází urychleně zpátečku. Proč? Není tak těžké to pochopit: vezměte si, kde všude pes během dne a během venčení chodí, co všechno očuchá, čeho všeho si možná i lízne… Totéž lze říci o kočce. A když si představíte, že zbytky toho všeho se společně s chlupáčem dostanou do vaší čisté postele nebo na vaši pohovku, představa mazlení už tak atraktivně nevyhlíží. Proto je zásadní pejskům a kočičkám pravidelně otírat a mýt tlapky, koupat je a vyčesávat. S takovým přístupem minimalizujete riziko, že se vám pod deku dostane něco nežádoucího.
2. Vysávání
Možná jste byli zvyklí vysávat jednou týdně, možná i jednou za dva týdny. Pokud si ale chcete pustit chlupáče více k tělu a trávit s ním dny na pohovce či noci v posteli, musíte počítat s tím, že budete vysávat mnohem častěji. Protože i přes veškerou hygienu zkrátka nemůžete zastavit pouštění chlupů, pokud ovšem nemáte za mazlíka speciální rasu typu „naháče“. Pojistit se po každém dni vysátím pohovky (s postelí je to horší, tak chlupy ulpí na povlečení) je to nejrozumnější, co můžete v tomto směru provést. Zda vám radost z blízkosti chlupatého tvorečka stojí za tu námahu, už si musíte rozhodnout sami.
3. Přehoz
Existuje ale i další možnost. Mazlíkovi můžete dovolit vstup pouze na určitou vymezenou část pohovky či postele a tuto část označit přehozem, na který má zvířátko vstup povolen. Tím odpadá strach o zničení nábytku i neustálá potřeba vysávat: pejsek či kočka mohou na povrch s přehozem, ostatní prostor představuje zakázané území. Onen přehoz budete ovšem muset také čas od času nejen vysát, ale také vyprat.
4. Odchlupení
Další věcí jsou chlupy ulpívající na oblečení. S těmi musíte v případě, že si mazlíka pustíte na sebe a rádi jej chováte, také počítat. Tento drobný problém hravě vyřešíte obyčejnými „odchlupovacími“ válečky s lepivým povrchem, které na sebe chloupky nachytají. A když budete zrovna bojovat s časem a nebudete stíhat vysát pohovku, můžete válečkem přejet i její povrch…
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock