Každý rodič chce mít dítě chytré a zvídavé, se spoustou zájmů. Kromě dětské vrozené schopnosti učit se a nasávat poznatky a informace ze svého okolí, je tu však ještě samotné prostředí, které dítě obklopuje a které má na jeho rozvoj zásadní vliv. Přitom právě prostředí, které dítěti vytvoříme, je plně v rukou a možnostech nás, rodičů.
Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, zásadně ovlivňuje jeho inteligenci. Je přitom tvořeno několika aspekty – rodinnou atmosférou a způsobem komunikace, vlivem dalších kolektivů a lidí, a v neposlední řadě také způsobem, jakým je uspořádán samotný dětský pokoj dítěte, jestli vyhovuje jeho potřebám a jaké podněty mu nabízí.
Dítě a zázemí fungující rodiny
Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, by měl každý rodič věnovat dostatečnou pozornost a jeho zásadní roli nepodceňovat. Prostředí udává směr, jakým se budou rozvíjet dovednosti dítěte, k jakým zkušenostem díky němu dojde a co všechno se z něj dozví. Prostředí školní a předškolní je sice pochopitelně v režii pedagogů, avšak to základní, domácí, ze kterého dítě vyjde do světa a bude jím zásadně ovlivněno a doslova utvořeno, má na starosti nejbližší rodina. Stres, hádky a negativní nálady rodičů spolu s pocitem ohrožení samozřejmě nastaví vnímání dítěte do obranného mechanismu a na učení či jiné pozitivní vnímání už prostor nezbývá. Dítě potřebuje ke svému zdravému rozvoji pocit bezpečí, lásku a harmonii ve vztazích lidí, kteří ho obklopují. Všechno ostatní je druhořadé.
Dětský pokoj a jeho uspořádání
Jak by tedy mohl vypadat dětský pokoj a jeho uspořádání, aby tu kromě bezpečí, odpočinku, svého klidu a tepla domova dítě našlo i dostatek prostoru pro poznávání, učení a tvoření? Ze začátku vytváříme prostředí pro nejmenší, které zahrnuje nejrůznější hračky podporující například hmatové a vizuální smysly, se zvukovými efekty, skládačky apod. Později, s nástupem školní docházky už je nutné prostor přizpůsobit novým potřebám a také kreativním zájmům, které už bývají v této době patrné. Je nutné vytvořit dítěti prostor k učení, šikovné jsou nejrůznější nábytkové sady s rafinovaným úložným prostorem pro knihy, psací potřeby, s místem vyhrazeným pro monitor a výsuvnou podložkou pro klávesnici atd. V pokoji by neměla chybět alespoň malá knihovna, ale nemělo by chybět ani místo, kde může dítě samostatně tvořit a své výtvory třeba i vystavit. Vhodné tak bude místečko, kam můžete dítěti postavit například tabuli na křídy, interaktivní tabuli, pověsit nástěnku, nebo rozložit stolek s výtvarnými potřebami, který se dá opět složit a nezabírá tak místo. Nezapomeňte přitom na dostatek světla, které by tu dítě mělo pro svou práci mít a také na dekorace, které prostor zpříjemní.
Další tipy pro malé kutily, nadšence, sportovce i knihomoly
Do koutku, kde se vaše dítě bude věnovat kreslení, malování a podobným činnostem, budou vhodné nejrůznější kapsáře na zeď, které pojmou veškeré potřeby, které by jinak zabíraly místo v šuplíku. Pokud navíc narážíte na nechtěné malůvky na zdech nebo na dveřích, pořiďte dětem tabuli na křídy, která bude zabírat třeba celou délku jedné nevyužité zdi v předsíni. Tam se děti vyřádí, a přitom vše půjde snadno smýt a uklidit před příchodem návštěvy. Sportovním nadšencům zase vyhraďte místo na žíněnku, pověste tu dětský boxovací pytel a máte-li místo, své využití tu najdou i žebřiny. Holčičkám udělá radost malý stolek s dostatkem šuplíků k tomu, aby tu mohly šít oblečky pro panenky, navlékat korálky nebo se pokoušet o svou první keramiku, kluci budou potřebovat prostor pro své pokusy s místem pro mikroskop a s poličkou k vystavení koster dinosaurů a fosilií. Pro Lego fanoušky pořiďte široký a nízký stůl pro možnost sestavování Lego světa vsedě i vleže a pořiďte krabice na uložení jinak neukliditelných kostiček. Koutek s dostatečným pohodlím a zabudovaným světlem zase potěší všechny malé čtenáře, kteří vyhledávají klid a soukromí.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock