Jako hlavní letní a prázdninové měsíce s sebou červenec a srpen přinášejí tropické teploty, které nesnáší dobře každý. Ani ti nejzarytější milovníci tepla jistě neholdují lepkavému potu, který je nevábně cítit a způsobuje, že se nám oblečení nepříjemně lepí na tělo. V takových chvílích vezme každý zavděk kvalitním a výkonným větrákem. Jak maximalizovat jeho účinek?
Větrák se v parných letních dnech může jevit jako jeden z nejdokonalejších technických vymožeností a vynálezů nebo přímo jako dar z nebes. Stačí jej zapojit do elektriky a hned rozvíří vzduch, ochladí a umožní se znovu volně nadechnout.
Jak zvýšit funkčnost fukaru
Jenže v průměrných českých domech a bytech, které nejsou uzpůsobeny pro přebývání při teplotách přesahujících 30 °C, se takový obyčejný větrák samým úsilím o ochlazení může také pořádně „zavařit“. Jak podpořit jeho funkčnost a obejít se bez klimatizace? Přinášíme pár nápadů.
Promíchejte vzduch
K tomuto opatření budete potřebovat ventilátory dva. Řešení spočívá v promíchání horkého a studeného vzduchu, které vytvoří příjemné vnitřní ovzduší, v němž se bude dát pohodlně přebývat.
Zavřete okna, stáhněte žaluzie
Nejprve ale musíte vytvořit základ pro vzduch studený. To provedete tak, že ráno očekávaného tropického dne zavřete okna a zatáhnete rolety, žaluzie nebo alespoň závěsy (podle toho, jakým stínidlem jsou vaše okna vybavena). Tím teplému vzduchu zvenku zabráníte v proniknutí dovnitř vašeho bytu.
Připravte si dva fukary
Během večera, až největší parno venku poleví, otevřete okna a pusťte ke slovu ventilátory. Jeden postavte čelem k oknu, ten vytlačí teplý vzduch ven. Druhý postavte k oknu zády, tedy fukarem dovnitř, který rozvíří cirkulaci vzduchu studeného.
Vyrobte si domácí klimatizaci
Pokud si chcete doma „vyrobit“ příjemný chládek, nemusíte hned investovat do drahé klimatizace. Dost možná si bohatě vystačíte s domácí verzí, jejíž účinek je také velmi uspokojivý a na jejíž realizaci budete muset vynaložit podstatně méně nákladů. Ukážeme vám hned dvě možnosti, jak to provést.
Připravte si kbelík plný ledu
V prvním případě použijte pro sestavení domácí střídavé jednotky obyčejný kbelík s ledem umístěný před ventilátorem. Jak bude vzduch procházet přes led, ten jej bude chladit a čerstvý chladný vzduch tak bude cirkulovat po celé místnosti.
Spolehněte se na zmrazenou PET láhev a vlhký hadřík
Pro další alternativu si připravte litrovou plastovou láhev. Tu naplňte vodou, nejprve ji zamrazte, poté ji položte na podnos a zakryjte vlhkým hadříkem. Celý „konstrukt“ umístěte před ventilátor. Výsledek bude podobný jako v situaci, kdy před ventilátor postavíte kbelík s ledem: vzduch se bude ochlazovat přes ledovou láhev a vy se budete těšit z ochlazení, které se rozline po celém pokoji.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock