Zeptejte se jakéhokoliv rodiče, který pokoj je pro děti nejzajímavější, a můžete si být téměř jistí, že odpoví „kuchyň“. Právě ta je totiž místem, kde se domácí často setkávají. Je zde také spousta věcí a vzruchů, které jsou pro děti neodolatelné.
Jenže souběžně s tím zde na ně čeká i mnoho nástrah a potencionálních nebezpečenství – horké varné desky, ostré nože, rozbitné sklo. Naštěstí se to všechno dá vyřešit tak, aby kuchyň byla pro děti místem zcela bezpečným. Jak na to? Důležité je vytvořit prostor, který v maličkých vzbudí nadšení pro vaření (možná záruka budoucí pomoci), bude spolehlivě sloužit a fungovat a bude snadno udržovatelný.
1. Magnetický závěsný stojan
Je jasné, že ostré kuchyňské nářadí byste měli udržovat mimo dosah malých všetečných ruček, které ze všeho nejraději zkoumají právě věci, jež jsou k tomu nejméně vhodné. Na místo snadno přístupného klasického stojanu na nože nainstalujte nástěnnou magnetickou verzi, kam ručičky malých nezbedů rozhodně nedosáhnou. Kromě nožů sem navíc můžete umístit i další podobné předměty, se kterými by děti neměly přijít do styku. Jedná se třeba o různé škrabky, otvíráky, nůžky a další ostré kovové nástroje.
2. Dětské pojistky
Šuplíky, skříňky, zásuvky, dvířka, lednice… Vše, co se dá otevírat a zavírat je pro děti nesmírně zajímavé. Jenže vše, co děti touží podnikat, se nemusí líbit starostlivým rodičům. A to nejen proto, že mají potom práci navíc s uklízením nepořádku po svých ratolestech, ale i kvůli riziku, že by si děti mohly ublížit. Sklenička, která spadne na nožičku, rozbije se a dítě se poraní o střep z ní není jediným nebezpečím, které číhá na děti, které otevírají šuplíky a další, jež by otevírat neměly. Dalším a podobným nehodám se vyhnete používáním dětských zámků a pojistek. Na trhu najdete spoustu různých typů a druhů, stačí si vybrat podle libosti a účelu.
3. Dětská kuchyňka
Děti chtějí dělat to, co děláte vy. Rodiče jsou jejich vzor – touží jim být nablízku a napodobovat je. Když to dítěti umožníte, částečně se zabaví samo a nebude potom vymýšlet, co by kde mohlo vysmýčit. Záležitost skvěle vyřešíte, když maličkému pořídíte vlastní malou kuchyňku se speciálním výbavičkou a náčiníčkem. Ideálně by se to celé mělo vejít k vám do kuchyně, abyste mohli „vařit“ společně. Na dítě byste také měli vidět, abyste jej měli pod kontrolou a mohli se čas od času ujistit, že se přeci jen nepokouší vám fušovat do kuchařského řemesla.
4. Malé nebo velké sezení
Dětská kuchyňka vzbudí v maličkém nadšení pro věc, dost možná si díky ní osvojí některé dobré návyky a bude vám v budoucnu pomáhat. Aby ale dítě pracovalo dobře, musí vidět, jak se věci mají dělat. A od koho jiného by mělo vše odkoukat, když ne právě od vás? Proto by kromě vlastní malé kuchyňky mělo mít u vás v kuchyni i vlastní „pozorovatelnu“, odkud na vás bude pěkně vidět a kde na něj budete pěkně vidět i vy. Může to být židlička na baru nebo vlastní malý stolek. V pozdějších letech třeba podobné místo bude využívat pro psaní úkolů a trávení společného času s vámi, do té doby vás může pozorovat, u toho si malovat nebo dělat cokoliv jiného. Důležité je, že se vám neplete v kuchyni, baví se a vy máte přehled o tom, čemu se věnuje.
5. Závěsná nebo lepící tabule
Děti mají nepříjemný zvyk psát na skříňky. A zbavit se oněch roztomilých čmáranic dá mnohdy velkou práci. Nejhorší je, že ono úsilí často končí bez úspěchu. Abyste se tomu vyhnuli, naistalujte někde v kuchyni klasickou tabuli, kam si budete moci psát rodinné vzkazy, nákupní seznamy, nebo si tam bude vaše dítě moci malovat, zatímco vy se budete věnovat přípravě pokrmů. Vybírat můžete klasickou tabuli stojací, závěsnou nebo dokonce i takovou, která se nalepí na zeď nebo jiný povrch a účel splní úplně stejně jako předchozí dva typy. Vysvětlete dítěti, že toto je prostor, na který se malovat může, a uvidíte, jakou bude mít radost. Možná, že odteď budou vaše skříňky v bezpečí.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock