zpět

Do každé místnosti jiný koberec? Čtěte dál a dozvíte se víc…

Jednu dobu to vypadalo, že kobercům odzvonilo. Návrháři na tento bytový doplněk ale nezapomněli už proto, že dokáže interiér zateplit a zútulnit. S vývojem nových materiálů jsou koberce navíc nejenom hezčí díky nepřebernému množství barev a vzorů, ale také praktičtější.

Uvažujete o koupi koberce? Ještě, než se rozhodnete pro konkrétní model, měli byste si ujasnit, co vlastně od koberce očekáváte.  Koberec vám toho může hodně nabídnout, ale pokud sáhnete při výběru vedle, budete se s ním jenom trápit, a to by byla škoda.

Určující parametry

Celoplošný koberec skvěle izoluje hluk a otřesy. Proto se hodí hlavně do dětského pokoje, ze kterého si děti občas rády dělají překážkovou dráhu, takže se nestačíte omlouvat sousedům za rány, jež vydávají skákáním z nábytku. Nejenom malí, ale i velcí potomci se rádi válí po podlaze. Ti menší si tam hrají, větší čtou, poslouchají hudbu nebo se učí. Koberec podlahu skvěle zateplí, což je další plus, proč ho pořídit právě sem.

Materiál a kvalita

K dostání je cokoli, od levnějších variant z umělého vlákna, až například po vlněné nebo hedvábné koberce. Záleží pochopitelně na tom, jak velký finanční obnos chcete do koberce investovat. Z umělých variant se používá polyamid, akryl, polypropylen, nylon a další. Nejenom, že je tento typ podlahové krytiny poměrně dobře finančně dostupný, ale také se dobře udržuje a je odolný vůči roztočům. Zmínili jsme hedvábí a vlnu. Kromě těchto přírodních materiálů se koberce vyrábějí také z bavlny, sisálu, mořské trávy či kůže. Vyšší pořizovací náklady v tomto případě vyrovná fakt, že jsou tyto koberce odolnější.

Není bez zajímavosti, že kvalitu koberce určuje hmotnost vláken nášlapné vrstvy na metru čtvereční. Čím je vyšší, neboli čím více je vláken na dané ploše, tím je koberec kvalitnější a samozřejmě i dražší.

Všímejte si také výšky vlasu. Pokud hledáte kobereček do ložnice, který bude to první, na co ráno stoupnete, jakmile vstanete, pořiďte si nějaký s vyšším vlasem. Do takové ,,chlupatiny“ se vám nohy budou bořit jak do peřiny. Opačně postupujte při nákupu koberce do kuchyně. Vysoce zátěžové prostředí vyžaduje nejenom koberec s krátkým vlasem, ale i snadnou údržbou, ideálně s možností prát ho v pračce.

Designový kousek

Prim hrají kusové koberce, obvykle položené před postelí nebo sedačkou, což je opět fajn záležitost s ohledem na to, že vám nebudou mrznout nohy na studené podlaze. Příjemné pohodlí poskytnou koberce s delším vlasem typu shaggy. Varianty z přírodních materiálů se obvykle vyrábějí ručně, takže vlastně získáte originální bytový doplněk. Jsou k dostání v různých tvarech, velikostech a barevných či vzorovaných provedeních. Digitální technologie dokonce umožňují na něj převést fotografie s oblíbenými tématy. Návrháři často doslova kouzlí i s výškou vlasů, takže na podlaze vznikají krásné 3D obrazce.

Nezapomeňte

Kusový koberec, který budete pokládat na hladký povrch, by měl mít na spodní straně protiskluzovou úpravu. Případně lze pořídit samostatnou protiskluzovou mřížku, která koberec udrží bezpečně na místě. Rovněž se vyplatí pořídit si koberce s antistatickou úpravou, jež usnadní úklid.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Kika

Do každé místnosti jiný koberec? Čtěte dál a dozvíte se víc… Do každé místnosti jiný koberec? Čtěte dál a dozvíte se víc… Do každé místnosti jiný koberec? Čtěte dál a dozvíte se víc…
Prohlédnout galerii (3)