Studentský pokoj zařizujte během prázdnin

Studentský pokoj zařizujte během prázdnin

Stejně jako vyrůstají z dětského oblečení, přestává dětem časem vyhovovat i dětský pokojíček. Právě léto je ideální období, kdy ho můžete v dostatečném předstihu proměnit v příjemný studentský pokoj.

Pokud máte doma budoucího studenta, přizpůsobte jeho bydlení nové životní etapě. I když to možná na první pohled neocení, bude rád/a, že už nemusí přebývat v dětsky barevném nábytku s veselými dekoracemi či dokonce pohádkovou výmalbou na stěnách.

Funkčnost je základ

Už sám název napovídá, že ve studentském pokoji by neměl chybět kvalitní psací stůl a židle. Řada dětí roste až do osmnácti let věku, proto bude ideální volbou stůl s nastavitelnou výškou. Studentům učení přibývá, takže je třeba vybírat takový, který má dostatečně velkou plochu, na kterou si budou moci vyskládat všechny pomůcky potřebné ke studiu. Velkou pozornost věnujte židli. Vybírejte ergonomickou, jež zajistí dostatečnou oporu páteři. Měla by mít tvarovaný sedák, regulovatelné opěrky zad, možnost otáčení i přizpůsobení růstu uživatele a samozřejmostí jsou kolečka opatřená brzdou.

Kromě studia potřebuje dospívající člověk i prostor ke kvalitnímu odpočinku, tedy vhodné lůžko. Postel by měla odpovídat velikostí, kdy rozměr na délku se rovná výšce uživatele plus dvacet centimetrů navíc. Nejmenší dostupná šířka postelí činí osmdesát centimetrů. Pokud je to ale jenom trochu možné, dopřejte potomkovi alespoň devadesát pět, aby měl větší pohodlí. Pořiďte mu také zdravotní matraci, na ní položte topper neboli vrchní matraci. Topper prodlouží životnost základní matrace a navíc se dá prát, takže lůžko vašeho studenta bude stále čisté.

Při výběru postele si položte otázku, zda ji bude potomek využívat pouze ke spaní nebo také k učení, odpočinku během dne a podobně. Pokud se na ni rád natáhne nejenom v noci, poptávejte takovou, která má úložný prostor na lůžkoviny. V úvahu stojí i fakt, zda si občas zve kamarády přes noc. Pak by totiž postel mohla mít další výsuvné lůžko pro příležitostné spaní.

Některé postele v sobě mají zabudovaný odkládací prostor, kam si uživatelé mohou uložit knihy, telefon, přehrávač apod. Jestliže zvolíte klasický typ, nezapomeňte na noční stolky.

Větší skříň

Počítejte s tím, že proměna dětského pokoje ve studentský se neobejde bez pořízení nové šatní skříně. Děti rostou, takže časem potřebují vyšší skříň, kde se jim nebude mačkat oblečení. Vnitřek skříně vybavte věšáky na ramínka, zásuvkami, policemi. Puberťák v nich sice nejspíš nebude mít srovnaná trika nebo mikiny do komínků, přesto mu tohle vybavení pomůže udržovat ve skříni, alespoň částečný pořádek.

Kvalitní materiály

Vybavení studentského pokoje by vašemu potomkovi mělo vydržet do dospělosti. Při výběru nábytku a dalšího vybavení se proto orientujte nikoli podle ceny, ale především podle kvality a snadné údržby. Platí to zejména o podlahové krytině, která by měla být nejenom odolná, ale barevně neutrální. Puberťák si nedělá příliš velké starosti s tím, že mu na koberec upadl kus jídla nebo se vylilo pití. Praktickým řešením tak bývají kusové varianty, které strčíte do pračky a bez problémů vyperete.

Zapomeňte na ,,o nás bez nás“

Jinými slovy, dětem, a obzvlášť dospívajícím, rozhodně nevybírejte vybavení podle vašeho vkusu. Obvykle se jim totiž líbí jiné barvy i doplňky. Navrhněte nábytek a zbytek už nechte výhradně na nich.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: IKEA, nabytek_prokazdeho.cz, IDEA

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!