Zklidnit, rozladit i pozitivně naladit. To všechno dokážou (ne)vhodně zvolené barvy

Zklidnit, rozladit i pozitivně naladit. To všechno dokážou (ne)vhodně zvolené barvy

Uvědomili jste si někdy, jak barvy umí ovlivňovat nejenom naše pocity, ale i celkovou atmosféru, vnímání světa kolem nás? Pokud jste se až dosud nad svým (ne)barevným bydlením nezamýšleli, zkuste to. Možná zjistíte, proč se třeba v jedné místnosti cítíte dobře a do druhé sotva strčíte nos.

Barevné řešení bytu nás ovlivňuje víc, než si vůbec uvědomujeme. Některé barvy zklidňují, jiné nabíjejí energií, další napomáhají soustředění, anebo povzbuzují chuť k jídlu. Při nevhodné volbě ovšem mohou působit i značně negativně. Například vyvolávají bolest hlavy, nespavost, ale také agresivitu. Než se tedy pustíte do malování či nákupu barevných doplňků, velmi pečlivě si ověřte, zda vybrané odstíny budou ladit s atmosférou, kterou chcete v konkrétní místnosti vytvořit a jestli vám vyhovují i po osobnostní stránce. 

Velikost, světelnost, charakter

Při výběru vhodného odstínu byste měli brát v úvahu tři základní aspekty, a sice typ místnosti, tedy zda se jedná o prostor určený k odpočinku nebo určité činnosti, poté světelnost a nakonec velikost a poměr plochy a výšky místnosti. Obecně platí, že v menších místnostech je vhodné se vyhnout tmavým a sytým barvám, které prostor opticky zmenší. Roli hraje i poměr plochy a výšky místnosti. Myslete na to, že různé rozvržení barevných ploch obvykle přináší zcela odlišné výsledky.

Je to psycho

Barvy se dají dělit i podle psychologického působení na dvě základní kategorie: teplé a studené. Teplé odstíny, například červená nebo žlutá, povzbuzují k aktivitě a vytvářejí veselou, uvolněnou a otevřenou atmosféru. Jsou vhodné do severně orientovaných místností, kterým dodají potřebné pocitové teplo a útulnost. Studené barvy, jako je zelená nebo modrá, působí více uklidňujícím dojmem, podtrhují účel prostoru a jeho střízlivost. Hodí se do prosluněných interiérů a místností určených k odpočinku a relaxaci. Chladné barvy se doporučují přepracovaným lidem a všem, kteří trpí poruchami soustředění.

Světlé odstíny působí svěžím, lehkým, řekli bychom až přátelským dojmem. Prostor kolem sebe umí opticky zvětšit. Proto se hodí hlavně do malých bytů. Jste-li majiteli většího bytu a cítíte se v něm poněkud ztraceni, rozhodně zvolte pro výmalbu i doplňky tmavší barvy, které interiér zútulní a „zmenší“.

Síla tónů

Z barevné škály teplých barev patří k nejoblíbenějším lehce tlumené decentní odstíny, které příjemně doplňují celkovou atmosféru interiéru. Někteří odvážlivci se ovšem nebojí ani pořádně sytých tónů, které ale leckdy mívají opačný efekt, než bychom čekali. Například velké plochy sytě oranžové barvy mohou být důvodem, proč máte stále prázdnou lednici. Povzbuzují totiž apetit. Pozor si dejte i na výrazné tóny červené, která podporuje nejenom temperament, ale také agresivitu. Je to i důvod, proč se výrazná červená používá převážně jako doplňková barva. Do této kategorie rovněž patří extravagantní a tak trochu tajemná sytě fialová a černá barva. 

Opatrní byste měli být i v případě studených barev, u kterých příliš syté tóny, na rozdíl od světlých, působí zneklidňujícím až rušivým dojmem. Takový stav umí vyvolat brčálové odstíny zelené barvy, zatímco jemná zelená v nás vyvolá vzpomínky na přírodu, klid a navodí odpočinek. I proto je ve správném tónu vhodná do místností, v níž relaxujete.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Pixabay, Designbath

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!