Co je při nachlazení účinnější než léky? Aneb poklad nemusí být pouze za zlata

Co je při nachlazení účinnější než léky? Aneb poklad nemusí být pouze za zlata

Stejně jako květiny, zelenina nebo ovoce, patří do zahrady i bylinky. Ty jsou oblíbené nejenom pro svou vůni a chuť, ale některé z nich umí potěšit i barevnými květy. Jednou z nich je echinacea, která je rovněž známá pod českým označením třapatka.

I když ji používaly už naše prababičky a ještě před nimi jejich babičky, původní domovinou echinacey je Severní Amerika. Léčebné účinky třapatky objevili Indiáni, kteří z ní připravovali léky na kožní problémy či proti nachlazení.

Jak ji pěstovat

Dají se koupit semínka, anebo je sesbírat z již odkvetlých květů, a z nich předpěstovat malé sazeničky. Pokud ale nemáte k této činnosti prostor, v řadě zahradnictví seženete sazenice už připravené. Třapatka se dá množit i dělením trsů, což je nejlepší na jaře nebo na podzim. Vyhovuje jí slunné stanoviště nebo lehký polostín. Jestliže budete sázet více sazenic do země, je vhodné mezi nimi nechat vzdálenost asi půl metru, aby vzrostlé rostliny měly dostatek místa k životu. Echinacea ovšem bude prospívat i v přenosných nádobách na terase nebo větším balkoně. Je zajímavé, že se tato rostlina nejčastěji objevuje v předzahrádkách, kde vítá příchozí krásně barevnými květy v odstínech bílé, žluté, oranžové, hnědavé, ale také růžové nebo nachové.

Péče

O třapatku se nemusíte nijak zvlášť starat. Není nutné ji hnojit, ani příliš zalévat. Jenom pozor na pěstování v květináči, kde by v úmorných vedrech přece jenom mohla dojít k úhoně. Substrát ale udržujte mírně vlhký, protože rostlině nesvědčí ani přelití.

Zdobí i léčí

Květy třapatky jsou vhodné k řezu, a protože kvete celé léto až do podzimu, o zdroj květin máte postaráno. S blížícím se podzimem ovšem zkuste nechat pár květů pro usušení, abyste se z něžné krásy této bylinky mohli radovat přes celou zimu.

Pro léčivé účely se používá kořen, listy i květ. Z čerstvých nebo sušených listů a květů lze uvařit čaj. Z kořene se vyrábí odvar, který je účinnější než čaj. Hodně oblíbená je tinktura, kdy se do vodky vloží čerstvě nasekaná rostlina v poměru 1 ku 3, což je přibližně 30 dkg květů, listů a případně kořene smíchaných dohromady a zalitých 1 litrem alkoholu. Obsah se nechá macerovat cca měsíc, po té je třeba ho scedit. Takto připravená tinktura vydrží i několik let. Myslete na to, že používání bylinek není nekonečné. Vždy je třeba po čtrnácti až třítýdenní kůře dodržet stejně dlouhou přestávku.

Třapatce se připisuje řada léčivých vlastností. Kromě toho, že přispívá k léčbě kožních chorob a nemocí z nachlazení, zlepšuje imunitu, čistí krev a urychluje rekonvalescenci při virových onemocněních. Obzvlášť v letním období oceníte po ruce lahvičku tinktury, která při potření ulevuje od poštípání bodavým hmyzem, jenž často způsobuje různé alergické reakce.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Pixabay

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!