Ochraňte své potomky včas před nástrahami domova

Ochraňte své potomky včas před nástrahami domova

Malé děti bývají při objevování okolního světa nesmírně zvídavé, neúnavné a roztomilé. Na své průzkumné cestě však ještě neodhalí některé nástrahy, které jim stojí v cestě, a dochází ke zranění. Proto je dobré si dřív než začnou chodit pořídit do bytu osvědčené bezpečnostní prvky.

Začíná to postýlkou

Přijde doba, kdy se miminku už nebude chtít jenom ležet, mávat ručičkama a dívat se kolem sebe. Začne se přetáčet, sedat si, pokusí se vstát. A kde jinde se tyto první pokusy budou odehrávat než v postýlce, kterou si pochopitelně pečlivě, nejlépe všem smysly, „prohlédne“. Při nákupu si tak hlídejte rozpětí tyček, které by v ideálním případě mělo mít kolem 45 mm. Rovněž zkontrolujte zajištění stahovacích bočnic, jež se musí lišit. Také dejte pozor na jakékoli hrany, rohy. Ty by měly být zaoblené nebo zakryté. Zkontrolujte kryty šroubků, a pokud jdou snadno sejmout, pryč s nimi, protože hrozí, že si na nich dítko buď pochutná, nebo je dokonce sní či vdechne.

Malý průzkumník

Zákon schválnosti je neúprosný, a tak raději počítejte s tím, že se může zranit i prcek, kterého necháte „jenom“ lézt v obývacím pokoji po koberci. Nikdy totiž nevíte, kdy se postaví zrovna u stolku s ostrými hranami. Proto na všechny nízké stolky pořiďte krytky na rohy, ale také opatřete zásuvky záslepkami a ze stolků, kam takový capart většinou snadno dosáhne, odstraňte všechno, o co by se mohl nejenom zranit, ale také to sníst. Typickým příkladem jsou léky, drobné šperky či sirky.

Za brankou

Do určitých prostor je třeba dětem zamezit vstup. Zejména na schody, ze kterých by se mohly snadno skutálet, samy by neměly být ani v kuchyni. Jiná situace nastává, pokud právě vaříte, ale i v takové chvíli byste měli mít po ruce pár praktických vychytávek, k nimž patří třeba pojistka proti otevření sporáku, lednice, anebo spodních skříněk a zásuvek u kuchyňské linky. Nebezpečí představují hrnce plné horké tekutiny, rychlovarné konvice, ostré nože. Nejenom že sápající se prstíky občas dokážou nemožné, ale s dítětem motajícím se pod nohama je lehce shodí i dospělý člověk. Nepodceňujte ani okna, protože v touze po dobrodružství výška nehraje roli. Takže na okno patří bezpečnostní pojistka, kterou pro jistotu dejte i na dveře.

Pryč s cetkami

Malé děti jsou dobrým důvodem, proč se odnaučit nejenom shromažďovat, ale hlavně vystavovat bytové doplňky, na nichž stejně jenom usedá prach. Vázičky, hrnečky a svícny jsou opravdu velkým lákadlem, pro které je takový prcek schopen začít šplhat po čemkoli a kamkoli. Pokud ho nic v otevřených skříňkách a na poličkách nezaujme, bude spokojeně capkat po podlaze, kde mu pád z výšky rozhodně nehrozí.

Stejný problém představují domácí rostliny. Ty, které stojí na zemi, je třeba ochutnat, to se ví. A to nejenom zeminu, ale i listy. Proto se snažte na určité období květináče s pokojovkami přesunout na bezpečné místo, kam se malý dobyvatel jen tak nedostane. A rozhodně nedávejte do jeho dosahu rostliny jedovaté či s ostrými listy. K nim patří kupříkladu diefenbachie, filodendrony, monstery, kaly či tchýnin jazyk. 

Vždy ve střehu

V bytě číhá nebezpečí na dítě doslova na každém kroku. Problém je, že z pozice dospělého, který se kolem sebe dívá z jiného úhlu pohledu, podobná ožehavá místa neuvidíte. Málokoho by tak třeba napadlo sundat z kuchyňského stolu dlouhý ubrus, za který se dítko chytne, když se pokouší zvednout. Ve chvíli, kdy je na stole prostřeno, je současně zaděláno na malér. Zkuste proto dítě pozorovat na jeho cestě za poznáváním světa. Zjistíte tak, co všechno ho přitahuje a kam by se rádo dostalo. Pak už nezbývá, než mu jeho nejfrekventovanější trasu pořádně zabezpečit.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Ikea

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!