Jak vybavit první byt tak, abychom na něj vzpomínali s láskou?

Jak vybavit první byt tak, abychom na něj vzpomínali s láskou?

Vylétnout z rodného hnízda do vlastního bytu či pronájmu je sice pro mladé lidi fajn, ale také je třeba jejich nový domov vybavit. Co je nezbytné pro pohodové bydlení mladých a na co se často zapomíná?

Co člověk, to názor na to, jak by mělo vypadat vybavení prvního bytu. Kromě základních zařizovacích předmětů, k nimž patří postel, stůl, židle a skříň, se požadavky různí dle priorit. Pokud se právě chystáte zamávat potomkovi, který se rozhodl osamostatnit, vyšlete ho do nové životní etapy s věcmi, které mu přechod z rodičovské péče usnadní.

Dobře vypráno a usušeno

Poměrně zásadním doplňkem nového bydlení je pračka. Tedy za předpokladu, že nechcete, aby syn či dcera každý pátek přešlapovali před vaším bytem s rancem špinavého prádla a požadavkem na vyprání a vyžehlení přineseného, a to nejdéle do konce víkendu. Námitka, že se ji nenaučí obsluhovat, neobstojí. Už proto, že se prodávají pračky, které lze obsluhovat jedním tlačítkem. Vyberte takovou, jejíž univerzální program je koncipován na tři kila prádla, což je množství, které za týden jeden člověk nasbírá. S praním vyvstává další problém, kde prádlo usušit. V malém startovacím bytě bez balkonu to může být složité, proto pořiďte model se sušičkou. Výhodou je, že některé takto usušené oblečení ani není třeba žehlit. Pračky se sušičkou se dnes dají sehnat i v cenách okolo 12 000 korun.

Jako ze škatulky

Ne každý mladý muž či žena zvládnou napoprvé vyžehlit košili, sukni nebo kalhoty bez jediného faldu klasickou žehličkou. Jelikož ale nemohou chodit do práce či na přednášky ve špatně vyžehleném oblečení, zainvestujte do napařovače oděvů. Tahle šikovná pomůcka několika rychlými tahy uvede do pořádku veškeré zmuchlané oděvy a navíc je zbaví i případných pachů. Existují vertikální parní žehličky se stojanem a zabudovaným věšákem pro zavěšení oděvu, které toho vzhledem k velikosti nádoby na vodu vyžehlí více a díky příkonu i důkladněji, počítejte ale se složitější manipulací. Vždy po ruce je připraven ruční napařovací žehlicí systém, jehož výkon je sice o něco menší, ale zato se s ním lépe manipuluje.

Co bude k večeři?

Maminka nenavaří, takže dítko si potřebuje připravit něco k snědku samo. Pro tyto začátky velmi dobře fungují multifunkční mikrovlnné trouby, které v sobě snoubí více možností příprav jídla. Začátečníci, kteří se teprve učí vařit, si v nich zvládnou rozmrazit a ohřát jídlo, pokročilejší v nich mohou péct, grilovat, smažit apod. Spousta možností v jednom přístroji současně šetří místo, což se v malém bytě také počítá.

Kam s potravinami?

Občas se v rodině najde volná lednička, takže teoreticky odpadá vydání s pořizováním nového přístroje. Prakticky to většinou bývá tak, že darovaný přístroj je zbytečně velký jak rozměry, tak i obsahem. Rozmyslete si proto, zda by nebyla lepší investice do nové ledničky určené do malých prostor a pro jednoho, maximálně dva lidi. Šikovné lednice s automatickým odmrazováním seženete už od cca 5 500 korun.

Kdo bude uklízet?

V bytě je třeba pravidelně vysávat podlahu. Nevsázejte příliš na to, že váš potomek pravidelně zapne lux, popadne prachovku a bude uklízet. Líbit by se mu ale mohl robotický vysavač, který spustí jedním prstem a může jít pryč. Při výběru se zaměřte na navigaci, nejlépe s GPS, laserem nebo kamerovým systémem, které dokážou téměř stoprocentně uklidit celý prostor. Velikost nádoby závisí na tom, zda má váš potomek psího či kočičího kamaráda. A není tak úplně od věci, když vysavač upozorní, že už potřebuje vysypat.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Whirlpool, Indesit, Mall.cz

 

 

 

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!