Krásná a funkční koupelna vyžaduje pečlivé plánování

Krásná a funkční koupelna vyžaduje pečlivé plánování

Dvakrát měř, jednou řež. To všichni známe. Ale o nové koupelně tohle přísloví platí dvojnásobně. Dobré plánování do nejmenšího detailu se totiž vyplatí. Opravy případných chyb jsou v tomto případě poměrně náročné, a to jak na čas a peníze, tak i na nervy. A o takové starosti nestojí nikdo z nás.

Než se pustíte do přestavby, dobře si rozmyslete, kdo všechno bude koupelnu pravidelně používat, zda děti, starší lidé, nebo dokonce handicapovaní. Na ty všechny je třeba brát zřetel.

Malá koupelna? Zvětšete ji!

Jde to snadno i bez toho, že byste ji museli zvětšit například na úkor obývacího pokoje. Trik se skrývá v základním zařízení. Stačí, pokud si vyberete vanu nebo sprchu s malými rozměry či rohovým řešením. Pohledově většímu prostoru pomůže i sprchová vanička v úrovni podlahy, případně sprchové žlábky. Výborně fungují velká zrcadla, zrcadlové skříňky a vhodně umístěné světelné zdroje. Koupelnový nábytek se prodává přímo určený pro malé koupelny. Subtilnější skříňky nezaberou tolik prostoru a celek působí mnohem vzdušnějším dojmem. Malou místnost opticky rozšíří také velkoformátové dlaždice.

Pohodlí pro rodinu

Vícečlenná domácnost potřebuje v koupelně prostor, čímž myslíme hlavně to, aby nikdo z členů nemusel stát frontu na umývadlo nebo večerní očistu. Ideální je proto dvojité umývadlo, k němuž dětem opatříte nášlapnou stoličku. K němu, a hlavně do vany a sprchy, si pořiďte termostatické baterie, které šetří vodu a jsou bezpečné. Jelikož na nich lze nastavit teplotu, nehrozí, že by si děti napustily horkou vodu. Abyste zabránili jejich, ale i vlastnímu uklouznutí ve sprše nebo vaně, hledejte modely opatřené protiskluzovým povrchem. Dobrou vychytávku představují protiskluzové pásky, které stačí nalepit na dno vany nebo sprchového koutu. Na podlahu se bude hodit protiskluzová podložka. Máte hodně malé děti, které se navíc nadšeně cachtají? Pak oceníte sprchová, horizontálně dělená dvířka vhodná pro sprchování dětí, která ochrání koupelnu před cákající vodou. 

Bezbariérové řešení

Bezbariérová koupelna vyžaduje změny související se zdravotním stavem členů domácnosti. V první řadě byste měli rozšířit dveře, a to minimálně na 90 cm. Musí se otevírat ven, anebo mohou být posuvné. Vozíčkáři potřebují v koupelně prostor alespoň 150 x 150 cm, aby se mohli s vozíkem bez problémů otáčet. Praktické je ergonomicky tvarované umyvadlo. Lidé na vozíku musí mít dobrý přístup v sedě, proto je důležitý dostatek místa pro kolena a stehna.  

Sprcha v úrovni podlahy nabízí možnost samostatného pohybu v koupelně i lidem používajícím pouze dočasnou oporu, tedy například berle při ortopedických problémech. Sklápěcí sedátko umožňuje sprchování vsedě. Není třeba se vzdávat vany. Existují bezbariérové varianty, které mají osazená dvířka z jednolitého bezpečnostního skla a prodávají se i sedátka do vany. Naprosto povinným vybavením bezbariérové koupelny je protiskluzová podlaha.

Trendy tipy

Báječné sprchování si dopřejete se sprchovým panelem s velkou hlavicí. Moderní sprchové žlaby s nepřímou osvětlovací funkcí dodají koupelně příjemně relaxační efekt. Milovníci wellness ocení parní sprchu a vířivou vanu.

 

 

Text: Emma Hildová

Foto: Hornbach

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!