zpět

Jak udělat strop ze sádrokartonu

Co se skrývá za zkratkou SDK? Jeden z nejoblíbenějších stavebních „vynálezů“ pro kutily – sádrokartonová konstrukce. Práce se sádrokartonovými deskami je velmi jednoduchá a běžně ji zvládne i poučený laik. Jeho výhodou je lehkost, ale především to, že se při stavbě pouze montuje. Ze směsi papíru a sádry tak můžete elegantně a jednoduše konstruovat příčky, opláštit stěny a asi nejběžněji se sádrokarton používá k podhledům, tedy ke snížení výšky stropu.

„Jedním z důvodů, proč tímto způsobem snížit strop, je hledisko estetické: SDK podhled je naprosto rovný, umožňuje skrýt praskliny či přechody panelů. Z akustického hlediska umožňuje odhlučnění stropů a navíc vložením izolace mezi stávající strop a SDK podhled významně snížíte ztrátu tepla z místnosti,“ radí Richard Klička, odborník z oddělení stavebniny v projektových marketech Hornbach.

Na tento projekt budete potřebovat

…sádrokartonové desky a profily, lepicí a tmelicí hmoty pro suchou výstavbu, šrouby, nářadí a nástroje. Nejběžněji používaný rozměr sádrokartonových desek je 1250 x 2000 mm. Pro jejich instalaci je zcela zásadní konstrukce tzv. rastu. Ten sestavíte buď pomocí CD a UD profilů z pozinkované oceli, nebo z dřevěných latí. „Ke spojování ocelových profilů jsou potřeba samovrtné šrouby tzv. TEXy. K připevnění desek tzv. rychlošrouby se zapuštěnou hlavičkou. Nezapomeňte na těsnění, které byste měli kvůli přenosu hluku nalepit na tu část ocelových profilů, která přiléhá ke stropu,“ radí Richard Klička z Hornbachu.

Pro finální úpravu povrchu desek budete potřebovat sádrokartonářský tmel na přetmelení spojů a hlaviček šroubů, dále pásku, která zpevňuje zatmelené spoje. Tmel nanášejte špachtlí a po ztvrdnutí je potřeba přebrousit smirkovým papírem nebo bruskou. Volitelnou položkou jsou izolace či parotěsná folie.

Dvakrát měř, jednou řež

Při plánování je důležité si uvědomit, že kopírovat původní strop se příliš nevyplácí. „Při měření je naopak potřeba vycházet od podlahy, ideálně od tzv. čistého povrchu po vylití betonů. Stanovte si „vágrys“ neboli váhorys, rysku cca 1 m na úrovni čisté podlahy a od této kóty přeneste stejnou hodnotu směrem ke stropu. Tak budete mít jistotu, že bude strop kopírovat rovinu podlahy,“ vysvětluje odborník z Hornbachu. V dnešní době není problém zapůjčit si laserový „nivelák“, který jednoduše nakreslí vágrys po obvodu celé místnosti.

Jde se na to

Nejtěžší je příprava kovového rastru. UD profily se navrtají v předem měřené výšce na obvodové zdi místnosti. Kratší profily CD se na ně rovnoběžně nasunou ve 40 cm vzdálenosti. A další, kolmé profily, se pak na ně ve vzdálenosti 1,2 m nacvakají.

Každý CD profil je třeba vynést nosnými dráty (cca 1 m od sebe), kterými se spojí lišta se stropem a váha konstrukce se tím rozloží do více bodů. Tyto dráty mají hlavní nosnou funkci této kovové konstrukce,“ popisuje Richard Klička z Hornbachu. Další kroky už jsou snadnější – vyplnění rastru izolačním materiálem, skelnou vatou, nalepení oboustranné fólie, která je užitečná v úspoře tepla, a nakonec přivrtání SDK desek. Počítejte s tím, že na tuto práci budete potřebovat jednoho až dva pomocníky a pár štaflí.

Tipy z Hornbachu - na co si dát pozor:

  • Sádrokarton je vyroben ze směsi lisovaného papíru a sádry, z tohoto důvodu mu vadí vysoká vlhkost např. v kombinaci s nízkou teplotou. Proto sádrokartonový podhled instalujte dostatečně dlouho po vylití podlah.
  • Stejně tak může nepříznivě působit vzdušná vlhkost v kombinaci s rozdílnými teplotami v hrubé stavbě.
  • Při samotné instalaci si dejte pozor na křižné spoje, je důležité skládat SDK strop tzv. na vazbu, aby nedocházelo k přenosu eventuálních prasklin. Do tmelu před zavadnutím vložte sádrokartonářské pásky, které spoje podrží.
  • Práce se sádrokartonem je velmi jednoduchá, rychlá a v konečném důsledku výsledek potěší, u montáži rozhodně platí, že s každým projektem roste zručnost.

 

 

 

Více informací na: www.hornbach.cz

Přidejte se k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ

Jak udělat strop ze sádrokartonu Jak udělat strop ze sádrokartonu Jak udělat strop ze sádrokartonu
Prohlédnout galerii (3)